39-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego ma zapłacić 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia policjantowi za to, że podczas internetowej transmisji bezprawnie upublicznił jego wizerunek. Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Lubinie.
Mężczyzna nagrywał funkcjonariusza lubińskiej jednostki w trakcie czynności służbowych. Policjant wielokrotnie informował 39-latka, że nie życzy sobie publikowania swojego wizerunku i danych osobowych. Ponadto o zakazie rejestracji obrazu i dźwięku informowały tablice na ścianach.
- Mimo wyraźnego sprzeciwu funkcjonariusza, film z przeprowadzanych przez niego czynności, był przez 39-latka udostępniany “na żywo”, na profilu w jednym ze znanych portali społecznościowych – opowiada asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Policjant skierował pozew cywilny do Sądu Rejonowego w Lubinie. W wyroku 39-latek został zobowiązany do zapłaty policjantowi odszkodowania w kwocie 5 tysięcy złotych.
Zgodnie z artykułem 81 ust.1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych „rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Przepisy pozwalają nagrywać funkcjonariuszy policji w momencie wykonywania przez nich czynności służbowych tylko, kiedy zachodzi podejrzenie przekroczenia przez nich uprawnień, bądź popełnienia przestępstwa. Takie nagranie nie może być jednak upublicznione. Należy zwrócić się z nim do prokuratury bądź dowolnej jednostki policji. Tylko decyzją sądu, w przypadku zachowań szczególnie nagannych lub szkodliwych społecznie, takie nagranie może ujrzeć światło dzienne.
- Prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunków, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na bezkarne zamieszczanie wizerunków funkcjonariuszy policji w „sieci”, bez ich zgody, przez osoby postronne – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin.
FOT. PIXABAY
tak tak pacanie .Wina Tuska.
Idiotyczny wyrok! Policjant podczas wykonywania czynności jest funkcjonariuszem publicznym, a więc jego wizerunek nie podlega żadnej ochronie….
Wyrok narusza istotę praworządności, bowiem ta opiera się na transparentności działań! W UK każdy policjant wyposażony jest w kamerę rejestrującą przebieg jego całej służby!
To jest właśnie opaczne pojmowanie roli funkcjonariuszy publicznych!
Monarchia biurokratyczna zabetonowana w pustych łbach tworzy nowe prawo. Państwo ma być dla obywateli a nie urzędasów wszelkiej maści.