Starostwo2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd w Lubinie ukarał 39-latka za live z komendy policji

Przez   /   23/09/2022  /   2 Comments

39-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego ma zapłacić 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia policjantowi za to, że podczas internetowej transmisji bezprawnie upublicznił jego wizerunek. Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Lubinie.

Mężczyzna nagrywał funkcjonariusza lubińskiej jednostki w trakcie czynności służbowych. Policjant wielokrotnie informował 39-latka, że nie życzy sobie publikowania swojego wizerunku i danych osobowych. Ponadto o zakazie rejestracji obrazu i dźwięku informowały tablice na ścianach.

- Mimo wyraźnego sprzeciwu funkcjonariusza, film z przeprowadzanych przez niego czynności, był przez 39-latka udostępniany “na żywo”, na profilu w jednym ze znanych portali społecznościowych – opowiada asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Policjant skierował pozew cywilny do Sądu Rejonowego w Lubinie.  W wyroku 39-latek został zobowiązany do zapłaty policjantowi odszkodowania w kwocie 5 tysięcy złotych.

Zgodnie z artykułem 81 ust.1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych „rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Przepisy pozwalają nagrywać funkcjonariuszy policji w momencie wykonywania przez nich czynności służbowych tylko, kiedy zachodzi podejrzenie przekroczenia przez nich uprawnień, bądź popełnienia przestępstwa. Takie nagranie nie może być jednak upublicznione. Należy zwrócić się z nim do prokuratury bądź dowolnej jednostki policji. Tylko decyzją sądu, w przypadku zachowań szczególnie nagannych lub szkodliwych społecznie, takie nagranie może ujrzeć światło dzienne.

- Prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunków, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na bezkarne zamieszczanie wizerunków funkcjonariuszy policji w „sieci”, bez ich zgody, przez osoby postronne – informuje asp. sztab. Sylwia Serafin.

FOT. PIXABAY

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 250 dni temu dnia 23/09/2022
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 23, 2022 @ 3:00 pm
 • W dziale: wiadomości

2 komentarze

 1. Anonim pisze:

  tak tak pacanie .Wina Tuska.

 2. Legniczanin pisze:

  Idiotyczny wyrok! Policjant podczas wykonywania czynności jest funkcjonariuszem publicznym, a więc jego wizerunek nie podlega żadnej ochronie….
  Wyrok narusza istotę praworządności, bowiem ta opiera się na transparentności działań! W UK każdy policjant wyposażony jest w kamerę rejestrującą przebieg jego całej służby!

  To jest właśnie opaczne pojmowanie roli funkcjonariuszy publicznych!

  Monarchia biurokratyczna zabetonowana w pustych łbach tworzy nowe prawo. Państwo ma być dla obywateli a nie urzędasów wszelkiej maści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

421-191299

66-letni kierowca posłużył się fałszywym prawem jazdy

Read More →