BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd uchylił postanowienie w sprawie Szymańska vs Lca.pl

Przez   /   22/10/2019  /   No Comments

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił dziś kontrowersyjne postanowienie Sądu Okręgowego w Legnicy, który przed wyborami na wniosek Ewy Szymańskiej nakazał portalowi Lca.pl ocenzurować swój tekst “Realne widmo odkrywki wraca dzięki posłom PiS”.  Sąd odstąpił od merotycznego rozpatrzenia sprawy i umorzył postępowanie. 

- Uchylono postanowienie sądu I instancji dlatego, że postępowanie z art 111 kodeksu wyborczego zapewnia ochronę tylko w czasie trwania kampanii wyborczej – wyjaśnia sędzia Maria Pietkun z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. – Ten czas minął, dlatego postanowienie stało się niezasadne. Portal nie musi usuwać tytułu ani zdjęcia ze swojej publikacji.

Pani sędzia podkreśla, że sąd nie rozpatrywał sprawy pod kątem merytorycznym, tzn. nie badał, czy zastosowany w I instancji art 111 kodeksu wyborczego pozwala potraktować zaskarżony tekst jak agitację wyborczą. Sprawa będzie mieć prawdopodobnie ciąg dalszy. Interesuje się nią m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Przypomnijmy: Legnicka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Ewa Szymańska podpisała się pod projektem specustawy górniczej, umożliwiającej zignorowanie głosu mieszkańców i samorządów przy budowie kopalni węgla kamiennego i brunatnego. Napisał o tym m.in. portal Lca.pl. Powiązał tę informację z obawami, jakie budzi odkrywka pod Legnicą. Ewie Szymańskiej tekst się nie spodobał. 11 października złożyła w trybie wyborczym pozew do sądu w Legnicy i jeszcze tego samego dnia zapadło postanowienie, nakazujące redakcji usunąć z internetu tytuł artykułu oraz zdjęcie posłanki. W uzasadnieniu postanowienia sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska argumentowała, że teskt Lca.pl jest agitacją wyborczą, bo ukazał się przed wyborami i miał za cel wpływanie na preferencje wyborcze czytelników.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 401 dni temu dnia 22/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 22, 2019 @ 2:58 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

(20) XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Zagrodno w dniu 24 listopada 2020 r. - YouTube – Opera 25.11.2020 153111

Czy mieszkańcy Zagrodna utoną w swoich śmieciach?

Read More →