Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ruszyła klasa patronacka Mercedes-Benz w Jaworze

Przez   /   03/09/2019  /   No Comments

30 uczniów rozpoczęło naukę w pierwszej klasie o specjalności mechatronik w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. Klasie patronuje Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Na uroczystym otwarciu klasy, oprócz uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły, pojawiły się władze samorządowe – starościna i wicestarosta powiatu jaworskiego, Aneta Kucharzyk oraz Stanisław Laskowski oraz przedstawiciele Mercedes-Benz Manufacturing Poland, w tym Aleksandra Łukasiak, dyrektor finansowa oraz członkini zarządu spółki. Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną reprezentował prezes dr Piotr Sosiński.

- Cieszymy się, że udało nam się utworzyć taką klasę. To wspólny sukces szkoły, Mercedesa i starostwa. – mówi Lucyna Buczkowska, dyrektorka PCKZiU – Będzie się w niej uczyć 28 chłopców oraz 2 dziewczyny w zawodzie Mechatronik na poziomie branżowej szkoły I stopnia. 15 uczniów to absolwenci szkoły podstawowej, a 15 to absolwenci gimnazjum.

W grudniu 2018 r. list intencyjny o współpracy w zakresie stworzenia programu kształcenia w zawodzie Mechatronik podpisało Starostwo Powiatowe w Jaworze, PCKZiU oraz spółka Mercedes Benz Manufacturing Poland, która jest m.in. członkiem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” stworzonego przez Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną.

- Program nauczania dla tej klasy powstawał długi czas. Jest to wspólne dzieło mojego kolegi z firmy Marcina Dziubka, koordynatora projektu ze strony produkcji MBMPL oraz Tomasza Zwierzewa, nauczyciela praktycznej nauki zawodu w PCKZiU – mówi Paulina Gofran, koordynatorka projektu ze strony MBMPL. – Program obejmuje zaawansowane zagadnienia z zakresu mechatroniki używane w maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej.

Lekcje odbywać się będą zarówno w pracowniach szkolnych, jak i na prawdziwych liniach produkcyjnych w fabryce Mercedesa w Jaworze. Pierwsza klasa obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne w pracowniach szkolnych. W drugiej klasie rozpoczną się praktyki w fabryce, gdzie uczniowie poznają obszar produkcyjny i jakości. W klasie trzeciej zwiększona zostanie liczba godzin spędzonych w jaworskiej fabryce Mercedesa. Uczniowie będą mieli okazję poznać różne działy i obsługiwać proste czynności m.in. montażowe. Absolwenci będą posiadać kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy przy liniach produkcyjnych z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

- Program spełnia wymagania stawiane zarówno przez szkołę, jak i spółkę Mercedes-Benz Manufacturing Poland – dodaje Paulina Gofran. – Nad jakością programu nauczania czuwali Jacek Sikorski, dyrektor montażu silników i Thomas Kaiser, dyrektor obróbki i utrzymania ruchu.

Cała klasa wraz z nauczycielami, po zakończeniu oficjalnej części w szkole, zwiedziła fabrykę Mercedesa w Jaworze, m.in. linie obróbki bloków silnika oraz obejrzała film szkoleniowy w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) o jakości w świecie Mercedes-Benz.

***

Mechatronika to dziedzina nauki i techniki związana z tworzeniem i obsługą systemów maszyn i urządzeń. Obejmuje takie obszary jak: mechanika, budowa i eksploatacja maszyn, elektronika, informatyka oraz elementy automatyki i robotyki.

Źródło: Mercedes-Benz Manufacturing Poland

FOT. MERCEDES-BENZ MANUFACTURING POLAND

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

IMG_20200803_120301

Półkolonie bez nudy – w Jaśminowej Akademii

Read More →