wakacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ruszył odbiór techniczny sal w Akademii Rycerskiej

Przez   /   30/12/2015  /   No Comments

Sale Królewska i maneżowa w Akademii Rycerskiej są już gotowe. Jutro odbędzie się ich odbiór techniczny, a dzisiaj (29 grudnia) te niezwykłe wnętrza mogli zwiedzić przedstawiciele mediów, zaproszeni przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego na konferencję prasową.

- Właścicielem i gospodarzem Akademii miasto i samorząd są od 1991 roku – mówił prezydent Legnicy. – Remont tej perły barokowej architektury kosztował ponad 56 milionów złotych. Prawie 50 milionów pochodziło z budżetu miasta, 3 miliony z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, dofinansowanie Fundacji KGHM Polska Miedź to 1,2 miliona w dwóch zapowiedzianych transzach, a pozostałe środki przekazano nam z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Prace właśnie się zakończyły, a staraliśmy się prowadzić je na najwyższym poziomie. Można powiedzieć, że Sala Królewska koronuje dzieło ratowania tego zabytku. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych, reprezentacyjnych wnętrz na Dolnym Śląsku. Do użytku będzie oddana w przyszłym roku, po jej wyposażeniu w specjalnie zamówiony sprzęt i umeblowanie. Służyć będzie legniczanom i miejskim instytucjom jako miejsce obchodów świąt państwowych, wydarzeń artystycznych, kulturalnych, społecznych czy konferencji. Ta sala będzie nobilitowała każde wydarzenie. Chcę, żeby wspaniałe wnętrza Akademii Rycerskiej mogli poznać mieszkańcy, dlatego po ich wyposażeniu zorganizujemy „dni otwarte” w Akademii – podkreślił prezydent.

W ostatnich miesiącach niemal każdego dnia w Sali Królewskiej coś się zmieniało. Zawsze pod wnikliwym okiem konserwatorów i profesjonalnych renowatorów. Renowacją wystroju sztukatorskiego, utrzymanego w stylizacji secesyjno-rokokowej, zajmowali się najwyższej klasy specjaliści. Gdyby wszystkie odrestaurowane elementy sztukaterii zdobiące Salę Królewską ułożono w linii prostej, jej długość miałaby ponad 10 kilometrów. To imponujące rozmiary zdobień. Imponująca jest również kubatura Akademii Królewskiej. Mało kto wie, że jest ona większa od przestrzeni Zamku Królewskiego w Warszawie.

Położona na parterze gmachu Akademii Rycerskiej sala maneżowa, zwana też ujeżdżalnią, jest już całkowicie dostosowana do swej funkcji koncertowej. Będzie posiadać najlepsze w regionie walory akustyczne, dzięki specjalistycznym panelom, tynkom i aparaturze.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1726 dni temu dnia 30/12/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 30, 2015 @ 9:10 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vaccination-2722937_1920

Legnica łamie się w sprawie szczepionek HPV? Za późno

Read More →