AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Rower szosowy nie tylko dla sportowców. Znajdź swój model

Przez   /   18/05/2023  /   No Comments

Rowery szosowe podbijają rynek w ostatnich latach, a szczególnie przykuwają uwagę profesjonalistów i miłośników jazdy po szosie. Ogromna różnorodność pozwala na wybór modelu idealnego. Sprawdź sam, wybierając się na poszukiwania roweru szosowego.

Rower szosowy – dla kogo?

Rowery szosowe, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do warunków panujących na szosie. Tym samym będą idealnym wyborem dla osób, które zawodowo zajmują się kolarstwem szosowym, lecz także dla amatorów tego sportu. Podczas jazdy wyczynowej wymagamy od sprzętu, aby ułatwiał osiąganie dużych prędkości. Ponadto oczekujemy aerodynamicznego kształtu, tym samym mamy pewność, że zarówno rower, jak i kolarz nie wytworzą znacznego oporu powietrza. Rower szosowy spotkamy zatem na różnego rodzaju zawodach. Warto korzystać z nich także do wykonywania skutecznego treningu cardio, dzięki czemu wpłyniemy pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Rower szosowy – jak wybrać?

Poszukiwania roweru szosowego należy zacząć od dopasowania rozmiaru ramy do nas samych. Od tego parametru zależeć będzie nie tylko komfort jazdy, lecz także skuteczność symbiozy człowieka i roweru. Wielu kolarzy decyduje się na osobistą wizytę w sklepie rowerowym, aby sprawdzić wybrane modele i je przetestować. Jeżeli jednak decydujemy się na zakupy przez internet, mamy do dyspozycji dwie metody pomiaru. Pierwszą z nich jest wymierzenie wewnętrznej strony nogi. Wynik ten należy przemnożyć przez współczynnik adekwatny do rodzaju roweru, w tym przypadku będzie to 0,665. Tym samym otrzymujemy przybliżony wymiar odpowiedniej ramy. Drugim sposobem jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych tabel rozmiarowych, jednak taka opcja może być mniej skuteczna.

Niezwykle istotnym aspektem jest geometria ramy oraz długość tylnych widełek. Im dłuższa będzie rura górna, tym bardziej będziemy zmuszeni do przyjmowania pochylonej, sportowej pozycji. W przypadku długości tylnych widełek im krótsze tym  większa aerodynamika modelu i jego zwrotność. Dłuższe widełki mogą przyczynić się do skuteczniejszego tłumienia nierówności nawierzchni, jednak w rowerach szosowych nie jest to szczególnie wymagane. Nie zapominajmy również o dobraniu odpowiedniego osprzętu, czyli napędu, przerzutek oraz hamulców.

Czy tańszy rower szosowy to dobra inwestycja?

Ważną kwestią w wyborze roweru szosowego okazuje się również doświadczenie rowerzysty. Profesjonalni kolarze mogą postawić na droższe modele, które będą dostosowane do ich potrzeb w każdym calu. Tym samym spełnią wymogi rowerów do jazdy zawodowej. W przypadku amatorów szos warto sięgnąć po nieco tańsze modele. Tym samym nie stwierdzimy po krótkim czasie, że była to najgorsza inwestycja, a zarazem będziemy mogli przetestować poszczególne elementy, które wiążą się z rowerami szosowymi. Ponadto na początku potrzebujemy innych usprawnień w naszym sprzęcie, niż gdy uprawiamy dany sport już od dłuższego czasu i powoli przechodzimy na nowym poziom trudności.

Artykuł sponsorowany

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 10 dni temu dnia 18/05/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 18, 2023 @ 7:41 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obraczkowanie_mlodych_sokolow_w_hucie_miedzi_glogow_5_

Młode sokoły dostały po obrączce od KGHM

Read More →