PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Robił w mieszkaniu bomby

Przez   /   29/06/2012  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Legnicy oskarżyła 24-letniego Konrada K., pseudonim ?Chemik? o to, że w okresie od 2008 do sierpnia 2011 roku w bloku na jednym z legnickich osiedli, bez wymaganego zezwolenia wyrabiał, gromadził i posiadał substancje wybuchowe w postaci mieszanin pirotechnicznych.

Konrad K. już w czasie gimnazjum zainteresował się chemią. Wówczas zaczął kupować odczynniki chemiczne i przeprowadzać eksperymenty. Od 2008 r., a zatem, gdy miał już 20 lat, postanowił wyrabiać większe mieszaniny wybuchowe m.in. z saletry amonowej o masie do 5 kg. Potrzebne odczynniki kupował w sklepach ogrodniczych oraz internetowych sklepach chemicznych. Na stronach tych znajdował również fachowe porady dotyczące przygotowania i detonacji substancji wybuchowych i pirotechnicznych. W tym czasie zdetonował w okolicach Legnicy kilkanaście skonstruowanych przez siebie bomb. Do tego celu używał spłonek, oraz zapalnika w telefonie komórkowym. Przebieg eksplozji rejestrował wraz z kolegami za pośrednictwem telefonów komórkowych. Filmy z eksperymentów umieszczał w Internecie.

Podczas przeszukania i oględzin zajmowanego przez Konrada K. mieszkania ujawniono kilkaset odczynników, mieszanin i substancji, w tym o właściwościach, wybuchowych, pirotechnicznych i żrących.

Z uzyskanej w sprawie opinii biegłego z zakresu komputerów i informatyki wynika, iż na zabezpieczonym komputerze ww. posiadał głównie informacje dotyczące zasad konstruowania ładunków wybuchowych, stosowne instrukcje i wskazówki oraz filmy z eksplozji takich substancji.

Powołany w sprawie biegły z zakresu chemii stwierdził, iż znalezione w mieszkaniu Konrada K. substancje pirotechniczne, żrące oraz łatwopalne pozwalały na wytworzenie mieszanin wybuchowych lub pirotechnicznych, które mogły spowodować zagrożenie wybuchem zagrażającym życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Konrad K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i szczegółowo opisał stan faktyczny.

W związku z uzyskaniem opinii biegłych psychiatrów ustalono, iż ww. zarzucanego mu czynu dopuścił się mając w stopniu znacznym ograniczoną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem, a zatem w stanie ograniczonej poczytalności.

Za przestępstwo wyrabiania bez wymaganego zezwolenia substancji wybuchowych grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Ponieważ okoliczności popełnienia przestępstwa nie budziły wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania karnego zostaną osiągnięte, z Konradem K. uzgodniono skazanie bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu kary 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby lat 4, oddanie w okresie próby pod dozór kuratora, grzywnę w wysokości 200 zł oraz przepadek dowodów rzeczowych.

Źródło: www.prokuratura.legnica.pl

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2888 dni temu dnia 29/06/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 29, 2012 @ 11:29 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

night-423013_1280

Legnica, Głogów i Polkowice wspólnie wymienią oświetlenie

Read More →