Wojtek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Rewitalizacja legnickiej palmiarni. Kolejny etap

Przez   /   11/10/2021  /   No Comments

Legnica ogłosiła przetarg na II etap rewitalizacji zabytkowej palmiarni w parku Miejskim. Termin składania ofert do 22 października br.

Zakres zadania obejmuje m.in. wykonanie nowych instalacji wewnętrznych, w tym: CO, sanitarnych i elektrycznych oraz robót związanych z wykończeniem pomieszczeń, remont elewacji dachów, pomieszczeń oraz rozbudowa infrastruktury teletechnicznej wraz z dostępem do sieci WiFi oraz LEGMAN i montaż systemów monitoringu.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku zakończył się I etap rewitalizacji palmiarni, polegający głównie na zabezpieczeniu konstrukcji. Zakres prac obejmował: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo-ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie powłoki antykorozyjnej. Wstawiono i wymieniono część okien wraz z mechanizmami ich otwierania. Wykonano nowe obróbki blacharskie na dach, rynny i rury spustowe. Osuszono ściany piwnic i przyziemia, wymieniono i uzupełniono pokrycia dachu i ścian płytami z poliwęglanu. W sumie objęło to zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2.

Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. W 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.

W palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 5 dni temu dnia 11/10/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 11, 2021 @ 1:13 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SAVE_20211015_152000

Radny z Kunic: Spółka to najlepsza opcja

Read More →