AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Repertuar Teatru Modrzejewskiej na listopad

Przez   /   06/11/2018  /   No Comments

Już niebawem mocno oczekiwana przez teatralną publiczność premiera spektaklu “Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera. Poza tym w listopadzie zapraszamy do Teatru Modrzejewskiej na kameralny dramat “Dzień dobry i do widzenia”, głośną “Orkiestrę” o mieszkańcach Zagłębia Miedziowego oraz wystawę malarstwa Marii Antoniak.

„Popiół i diament-zagadka nieśmiertelności”

Tekst: Małgorzata Sikorska-Miszczuk (inspirowane filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego). Reżyseria: Marcin Liber.

PREMIERA 11 listopada (niedziela) g. 19.00
16, 17 i 18 listopada (pt., sob., ndz.) g.19.00

Twórcy słynnych III Furii, które z siłą huraganu wtargnęły w życie kulturalne kilka lat temu, rozpoczynając gorącą dyskusję na temat najnowszej historii Polaków, powracają z kolejnym spektaklem. Popiół i diament ma szansę rozpalić emocje i skłonić do poważnej rozmowy – tak jak się stało pół wieku temu po premierze filmu.
Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją najbardziej znaną powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Pod wpływem krytyki pisarz zmieniał wielokrotnie tekst dzieła, na próżno próbując pogodzić pisarską uczciwość z wymogami komunistycznej krytyki. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby mu opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli. Zrobił to, tworząc jedyne w swoim rodzaju dzieło artystyczne, które zapisało się w historii polskiej i światowej kinematografii.
Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marcin Liber postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Będzie to inny Popiół i diament, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem będzie to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.

Spektakl odbędzie się także 14 i 15 listopada (śr. czw.) o godz. 11.00
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru – premiera 50 zł, po premierze 35 zł i 28 zł
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

“Dzień dobry i do widzenia”

Tekst: Athol Fugard, w przekładzie Małgorzaty Semil. Reżyseria: Magda Skiba

24 i 25 listopada (sobota, niedziela) g.19.00

Przejmująca historia rodzeństwa, które spotyka się po latach i sięga pamięcią do wspomnień z dzieciństwa, by doszukać się tam zapowiedzi swego nieudanego dorosłego życia, znaczonego poczuciem klęski, osamotnienia i pustki. Świetne aktorstwo w nowej przestrzeni teatralnej Sceny na Strychu.

Jakież to proste! Jakież to dobre! Nie powiem, że genialne tylko dlatego, że boję się takich słów. Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Scena na Strychu
Bilety online i w kasie teatru – 20 zł
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

“Orkiestra”

Tekst: Krzysztof Kopka. Reżyseria: Jacek Głomb.

30 listopada (piątek) g.19.00
Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Pokazana po raz pierwszy na scenie historia ludzi, którzy stworzyli Zagłębie Miedziowe i poświęcili mu swoje życie. Spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości. Pokazuje się tu historię, ale nie tę wielką, polityczną, lecz zwyczajną, ludzką, o której milczą podręczniki.

Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Ewa Uniejewska, e-teatr

Spektakl odbędzie się także 28, 29 i 30 listopada (śr. czw. pt.) o godz. 11.00

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru – 30 i 25 zł
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Wernisaż wystawy 15 listopada o 17.00

Wystawa malarstwa Marii Antoniak

Maria Antoniak – Absolwentka ASP we Wrocławiu. Wystawy indywidualne jej twórczości (malarstwo, rysunek, ceramika itd.) odbywały się w Polsce i za granicą, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Pradze, Wuppertalu, Witabsku, Vicchio, Wenecji, Florencji. Ilustrowała książki dla dzieci i tomiki poetyckie, odpowiadała za oprawę plastyczną i graficzną festiwalu „Świat pod Kyczerą”. W latach 1992- 2018 pracowała jako grafik i plastyk w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, tworząc plakaty, programy teatralne, zaproszenia i wszelkie inne materiały promocyjne spektakli i innych przedsięwzięć kulturalnych prezentowanych na jego scenie. Na wystawę złożą się najnowsze prace Marii Antoniak, powstałe z radości życia i smakowania świata, z wielkiej frajdy malowania.
Za motto artystka przyjęła słowa Magdy Umer z piosenki Maryli Rodowicz: „Choć już życia, psiamać,popołudnie, jest cudnie…”.
„…jej piórko porusza się po kartce papieru, kreując indywidualny
świat wyobraźni” (Izabela Sadurska)

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Hall Starego Ratusza
Wystawa czynna od 14 listopada do 16 grudnia
Wstęp wolny
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. KAROL BUDREWICZ, RYC. MARIA ANTONIAK/  MATERIAŁY PRASOWE TEATRU MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2257 dni temu dnia 06/11/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 6, 2018 @ 1:00 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Satyrykon 2024 - pokonkursowa wystawa w Muzeum Karykatury 04

Jan Koza dostał Szpilę Satyrykonu. Za rysowanie

Read More →