Starostwo1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Aptekarze ze Świerzawy sprzedali leki na narkotyki

Przez   /   07/02/2022  /   5 Comments

Sąd Rejonowy w Złotoryi skazał na kary więzienia parę farmaceutów ze Świerzawy. Jak dowiodła złotoryjska prokuratura, Grzegorz C. i Joanna J. zaopatrywali przestępców w leki, zawierające substancję do nielegalnej produkcji narkotyków.   

Ta substancja to pseudoefedryna. Dość powszechnie występuje w składzie leków podawanych przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Jednocześnie jest tzw. prekursorem narkotyku, tzn, że poza legalnym zastosowaniem może zostać użyta do nielegalnej produkcji narkotyków. W okresie od 1 stycznia 2017 roku do 28 lutego 2018 roku apteka w liczącej 2, 2 tys. mieszkańców Świerzawie sprzedała komuś ponad 326 tysięcy opakowań dwóch leków zawierających pseudoefedrynę (tzn. 270.139 opakowań jednego leku oraz 56.284 opakowań drugiego leku). Kierownikiem apteki był wówczas Grzegorz C., z wykształcenia magister farmacji. Joanna J. pracowała z nim jako technik farmacji.

Przepisy Prawa farmaceutcznego ograniczają obrót lekami z pseudoefedryną. Pozwalają sprzedać jedno opakowanie jednemu klientowi. Tymczasem jak wykazało śledztwo Prokuratury Rejonowej w Złotoryi, w świerzawskiej aptece sprzedawano dziennie od kilkuset do ponad 2 tysięcy opakowań wspomnianych leków. Dlaczego śledczym wydało się to podejrzane? Po pierwsze, nie było możliwości obsłużenia jednego dnia tak dużej liczby klientów. Po drugie, zapotrzebowanie na oba leki w niedużej miejscowości nie odpowiadało zachorowalności na leczone nimi choroby.

- Powyższe ustalenia przemawiały za tym, że leki zawierające pseudoefedrynę, sprzedawane w aptece prowadzonej przez oskarżonych, nie były przeznaczone dla pojedynczych pacjentów, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia – podsumowuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okregowej w Legnicy. -Leki te były zatem wprowadzane przez oskarżonych do obrotu z naruszeniem ustawowego zakazu dystrybucji leków w innym kierunku niż do pacjenta. Zawartość zaś w tych wprowadzonych do obrotu lekach pseudoefedryny przemawia za tym, że ich sprzedaż przez oskarżonych miała na celu wykorzystanie ich do wytwarzania narkotyków. Zdaniem oskarżyciela publicznego oskarżeni działali w ten sposób w celu osiągniecia korzyści majątkowej.

Sąd Rejonowy w Złotoryi zgodził się z prokuraturą, że leki zostały sprzedane  w celu niedozwolonego wytworzenia środków odurzających, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej. Grzegorz C. i Joanna J. zostali uznani za winnych wprowadzeniu do obrotu prekursora narkotykowego przez sprzedaż produktu leczniczego oraz leku zawierających w składzie pseudoefedrynę. Za to przestępstwo Grzegorzowi C. sąd wymierzył karę bezwzględną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, 10 tysięcy złotych grzywny oraz nawiązkę w kwocie 10 tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia Monar – na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii. Joannie J. sąd wymierzył karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby 2 lata. Kobieta trafi na ten czas pod dozór kuratora sądowego. Ponadto ma do zapłacenia grzywnę w wysokości 4,5 tys. zł oraz 5 tys. zł nawiązki na rzecz Stowarzyszenia Monar .

Zarówno wobec oskarżonego Grzegorza C. jak i wobec oskarżonej Joanny J. Sąd orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu farmaceuty na okres 5 lat.

- Grzegorz C. był już karany za podobne przestępstwo popełnione przy prowadzeniu apteki w Jeleniej Górze – informuje Lidia Tkaczyszyn. – Ze względu na wnioskowanie przez prokuratora o wymierzenie oskarżonym kar i środków karnych w zakresie zbliżonym do orzeczonego przez Sąd I instancji, prokurator uznał wydany w niniejszym procesie wyrok za słuszny.

Wyrok jest nieprawomocny.

FOT. PIOTR KANIKoWSKI

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 231 dni temu dnia 07/02/2022
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Luty 7, 2022 @ 5:47 pm
 • W dziale: wiadomości

5 komentarze

 1. prazykwantel sprzedam iwermektyna zentel yomesan pisze:

  Ketokonazol leki sprzedam rak prostaty watroby nowotwor onkologiczny cytostatyk lek przeciwrakowy przeciwnowotworowy terapia raka

  Rak prostaty
  The role of ketoconazole in current prostate cancer care

  Wątroby
  Ketoconazole suppresses the growth of hepatocellular carcinoma

  Proszę przekaż znajomym, którzy mogą być zainteresowani tą informacją i moimi lekami.

  Dziękuję
  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

 2. prazykwantel sprzedam iwermektyna zentel yomesan pisze:

  Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine
  Proszę przekaż znajomym, którzy mogą być zainteresowani tą informacją i moimi lekami.

  Cymetydyna 400mg 2zl, listki po 10 tabletek. Lek pod nazwa Ulcemet 400, producent Burapha Dispensary Co, Ltd, Nonthaburi, Tajlandia. Ważny 01.2025.
  Rćwnież pod nazwą Ulcemet, producent TO Chemicals Group, Bangkok, Tajlandia. Opakowanie 500 tabletek 500zl.

  Ten lek został wycofany w Polsce w 2010 r. Był znany pod nazwami Altramet, Apo-Cimetidine, Belomet, Cimegast, Cimetidinum, Cinamet, Histodil, Tagamet.

  Dziękuję
  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

 3. Ania pisze:

  no to jest gosc ale grype leczy aspiryna.Jak ja lubiem takich dobrodziejow.Lekarze… wysiadka.

 4. prazykwantel sprzedam iwermektyna zentel yomesan pisze:

  Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór tarczycy, prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu, odbytu, wątrobowokomórkowy, kory nadnercza, ostra białaczka szpikowa, głowy i szyi, podstawnokomórkowy skóry, trzustki, szpiczak mnogi, kostniakomięsak, mięsak, rdzeniak, glejak wielopostaciowy, kolczystokomórkowy skóry głowy i szyi, płaskonabłonkowy przełyku, przewlekła białaczka szpikowa, raki systemu trawiennego, moczowego, krwi, reprodukcyjnego, glejak mózgu, czerniak

  Jan Krongboon
  massagewarsaw gmail com
  0066994403698

 5. prazykwantel sprzedam iwermektyna zentel yomesan pisze:

  Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol

  Oferuje leki przeciw pasozytom:
  Jan Krongboon
  massagelondon gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2022-09-23 161232.bmp

Nadciąga ciemność. Urząd Miasta w Złotoryi gasi światło

Read More →