schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ratyfikacja partnerstwa Legnicy i Miśni

Przez   /   25/05/2018  /   No Comments

W piątkowe południe, 25 maja 2018 r. w legnickim Ratuszu miało miejsce uroczyste ratyfikowanie deklaracji partnerstwa Legnicy i miasta Miśni (Meiβen) w Republice Federalnej Niemiec. Dokument podpisali prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz Olaf Raschke, nadburmistrz Miśni.
Czytamy w nim:

Kierując się głębokim przekonaniem, pragniemy zawiązać partnerstwo pomiędzy naszymi miastami oraz dać mieszkańcom Miśni i Legnicy możliwość jego współkształtowania w jak najszerszym zakresie.
Oba miasta zobowiązują się dążyć do wzajemnego zrozumienia i wspierać spotkania pomiędzy mieszkańcami Miśni i Legnicy, stowarzyszeniami, szkołami, kościołami, innymi ugrupowaniami, związkami oraz instytucjami o charakterze publicznym i prywatnym.
Niechaj idea partnerstwa nabierze życia dzięki intensywnemu zaangażowaniu młodzieży naszych miast, abyśmy mogli wspólnie stawić czoła nowym celom i wyzwaniom w Europie.
Podpisujemy tę deklarację, zainspirowani pragnieniem pokoju, wolności, przyjaźni i pomyślności mieszkańców naszych miast.

 

Przypomnijmy, że podobna uroczystość po stronie niemieckiej odbyła się 8 grudnia 2017 roku. Gospodarze przystępujących do współpracy miast podpisali wówczas w miśnieńskim ratuszu deklarację partnerstwa, która obecnie ratyfikowana została w Legnicy.
Wcześniej wiele miesięcy przygotowywano się do zawarcia partnerstwa pomiędzy Legnicą i Miśnią. Rady obu miast z lwami w herbach jednogłośnie zaakceptowały tę współpracę.
Proces zawiązywania bliskiego partnerstwa obu miast wyraźnie zintensyfikował się w maju 2017 roku, kiedy to delegacja miśnieńska odwiedziła Legnicę. Rozmawiano o partnerstwie, a z ust obu włodarzy padły ważne słowa. – Cieszę się, że panu nadburmistrzowi i nam zależy na tym samym, na doprowadzeniu do bliskiej współpracy Legnicy i Miśni, głównie na poziomie społecznym i międzyludzkim, ale też gospodarczym i komunalnym, na wymianie doświadczeń administracyjnych, współpracy edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej i sportowej – mówił Tadeusz Krzakowski.
- Legnica to piękne, dobrze zorganizowane i dynamicznie rozwijające się miasto. Chcemy podjąć partnerstwo z legnickimi władzami i legniczanami – podkreślał Olaf Raschke. – Chcemy wypełniać je żywą treścią i włączyć w ten proces społeczności Meiβen i Legnicy.
Dzisiejsze potwierdzenie woli i formalne zawiązanie partnerstwa odbyło się w obecności legnickiej i miśnieńskiej delegacji oraz legnickich mediów. Nadburmistrzowi towarzyszyła małżonka Claudia Raschke, radni i ratuszowi urzędnicy. Prezydent Legnicy zaprosił swoich bliskich współpracowników. Obecny był też wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Ksiądzyna.
- To kolejna odsłona przyjacielskich relacji Polaków i Niemców w unijnej, europejskiej rodzinie – mówił Tadeusz Krzakowski. – Podpisujemy ten dokument z radością dla mieszkańców, dla przyszłości i rozwoju naszej współpracy.
- Chcemy wiedzieć jak najwięcej o sobie nawzajem. Legnica to pięknie rozwijające się miasto, tętniące życiem – mówił Olaf Raschke. – Widzę tu wciąż nowe inicjatywy, które możemy zaszczepić także u siebie. Spacerując, spotykam radosnych młodych ludzi. Jestem wdzięczny, że nasza współpraca przynosi już konkretne owoce. Zapraszam do nas, bo Miśnia warta jest odwiedzin o każdej porze roku.
Włodarze obu miast wymienili się upominkami. Prezydent Legnicy otrzymał puchar z miśnieńskiej porcelany i złotą inskrypcją: Partnerstwo Miast Legnicy i Miśni. Prezentem dla Nadburmistrza była piękna szachownica, która może się przydać podczas organizowanych w Miśni turniejów szachowych.
Zwiedzano także miasto i specjalnie przygotowaną w Rynku wystawę plenerową „Odkryj Miśnię”. Odsłonięta została tablica herbowa tego miasta na placu Meisslera, obok wcześniej tam umieszczonych herbów pozostałych zagranicznych partnerów Legnicy: Blanska, Wuppertalu, Drohobycza i Roanne. W programie jest też wizyta w fabryce platerów Hefra SA i udział w koncercie inaugurującym 49. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”.
Miśnia nazywana jest „Perłą Saksonii”. To zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy. Na przestrzeni wieków miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Jego symbolem jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego.
Miśnia posiadała do tej pory sześć miast partnerskich – Vitry-sur-Seine (Francja), Arita-chó (Japonia), Fellbach (Republika Federalna Niemiec), Korfu (Grecja), Litoměřice (Czechy) oraz Provo (Stany Zjednoczone).
Historia kontaktów Legnicy i Miśni sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczęto współpracę środowisk sportowych i prowadzono liczne wymiany młodzieży.

Wymiana i współpraca jest już rozpoczęta (udział młodych piłkarzy z Miśni w Turnieju Mikołajkowym w grudniu 2017 roku) i wstępnie zaplanowana. Oto, co się będzie działo:
- wyjazd Chóru Madrygał na IV Turniej Chórów do Miśni we wrześniu 2018 roku,
- nawiązanie współpracy Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z orkiestrą ze Triebischtal High School,
- wizyta w Legnicy 50 członków Stowarzyszenia SPV Meißen e.V. w czerwcu 2018 r.,
- wyjazd pracowników UM do Miśni w czerwcu,
- udział piłkarzy z Miśni w Turnieju im. Włodzimierza Jantury również w czerwcu,
- czerwcowy wyjazd uczniów V LO na Turniej Szachowy do Miśni.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2160 dni temu dnia 25/05/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 25, 2018 @ 3:56 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mc02

Fundacja McDonalda kupiła szpitalowi łóżka

Read More →