Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Radni z Zagrodna postanowili: poskarżą się NSA

Przez   /   23/11/2022  /   4 Comments

W pośpiechu i chaosie Rada Gminy Zagrodno zdecydowała o wniesieniu skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który stwierdził, że uchwała pozbawiająca wójt Karolinę Bardowską stanowiska jest nieważna.

Wczoraj odbyła się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Gminy Zagrodno, zwołana na wniosek grupy radnych z opozycji wójt Karoliny Bardowskiej. Przewodniczący Walenty Luszniewski zarządził ją praktycznie z dnia na dzień, w nadzwyczajnym pośpiechu. Radna Ewa Sitko z Zagrodna o zwołaniu sesji dowiedziała się w poniedziałek wieczorem, na kilkanaście godzin przed wyznaczonym terminem. Dokumenty, nad którymi miała głosować, dostała 15 minut przed sesją.

- Dlaczego tak późno i co jest powodem, że dzisiaj odbywa się ta sesja? -pytała przewodniczącego rady.

- Powiem pani krótko: terminy które nas gonią – wyjaśniał Walenty Luszniewski.

- Ale to co? Wczoraj się pan o tym dowiedział dopiero? – dziwiła się Ewa Sitko.

- Dowiedziałem się w sobotę, ale z tego względu, że sobota i niedziela jest dzień niepracujący, więc wczoraj od rana przyjechałem tutaj do urzędu gminy i po prostu żeśmy z panią inspektor zaczęli przygotowywać sesję nadzwyczajną. I z wymogów tutaj dostaliśmy…. powiadomiliśmy panią wójt. Dostaliśmy pismo, co musimy zrobić, żeby odbyła się sesja. I w związku z tym wszystkim zanim to wszystko zeszło, no to zeszło trochę czasu.

Na sesję stawiło się 13 z 15 radnych. Głosowano uchwałę w sprawie skierowania skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Za jej podjęciem było 10 radnych (Walenty Luszniewski, Tomasz Herbut, Jan Kotylak, Bartosz Kunecki, Danuta Kuźniar, Stanisław Olechowski, Halina Pawlus, Anna Senko, Piotr Siwak, Franciszek Szklarz), przeciw 2 (Ewa Sitko, Jan Łuc), wstrzymał się 1 (Paweł Keklak).

Uchwała zobowiązuje przewodniczącego rady do złożenia w NSA odwołania od wyroku WSA we Wrocławiu z 6 października 2022. WSA stwierdził wówczas nieważność uchwały Rady Gminy Zagrodno z 29 maja 2020 roku w sprawie wygaśnięcia mandatu wójt Karoliny Bardowskiej. Zdaniem sądu, rada nie dochowała standardów procedowania i naruszyła zasadę proporcjonalności.

Wyjaśnienia przewodniczącego Walentego Luszniewskiego o powodach pośpiechu brzmią dziwnie w kontekście przepisów, według których skargę kasacyjną wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Jeśli – tak jak twierdzi przewodniczący – termin na wniesienie skargi dobiega końca, to znaczy, że wyrok wrocławskiego WSA wraz z pisemnym orzeczeniem musiał dotrzeć do niego na długo przed minionym weekendem.

 

    Drukuj       Email

4 komentarze

 1. Anonim pisze:

  tak to wiele tlumaczy a wiec to tez ze chciano juz jej sie pozbyc natychmiast po wygranych wyborach.Jak jeszcze nic nie zrobila, jeszcze nie zwyzywała ludzi,nie nakradła etc etc ale bylo wiadomo ze popiera ja etc etc.Jak dlugo mozecie dziadki sadzic te farmazony.

 2. Wiesław pisze:

  Wyborco można też inaczej napisać: np. Można się pozbyć pani w (pomińmy jej firmę vox) która nie ma pojęcia o samorządzie i współpracy międzyludzkiej itd.I już dawno by jej tu nie było tylko że jej na siłę bronią takie osoby jak senator z jeleniej góry,wojewoda dolnośląski i pani marszałek ale ta ostania dała se spokój już. A z resztą zobaczymy co wyniknie.
  Fest szychy co nie?
  Tych niższych nie wymieniałem, ale kiedyś może

 3. wyborca pisze:

  Najwyższy czas pozbyć się tych hamulcowych radnych na czele z tym nieudacznikiem przewodniczącym. To co oni wyrabiają ciągle Veto i Veto a sama Pani Wójt i tak tyle dobrego zrobiła dla gminy w czasie pandemii gdy mogła decydować bez ich zgody ,jak najszybciej musimy pozbyć sie tych mącicieli.

 4. do lustrator pisze:

  Radni nie ustają w staraniach o odwołaniu pani wójt.A moze przyjrzec sie radzie i spróbować ich odwołac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-1228627_1920

Ginekolog z Legnicy rozmnażał swoje pacjentki

Read More →