Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Radna domaga się szczepień HPV dla młodych legniczanek

Przez   /   06/11/2019  /   3 Comments

Radna Aleksandra Krzeszewska (Platforma Obywatelska) walczy, by Legnica wzorem innych samorządów wprowadziła program darmowych szczepień zapobiegających rakowi szyjki macicy. Głosami medycznych autorytetów zbija argumenty wiceprezydenta Krzysztofa Duszkiewicza, który w odpowiedzi na jej interpelację odwołał się do opinii kontrowersyjnego stowarzyszenia bez osobowości prawnej. 

Władze Legnicy nie chcą sfinansować profilaktycznych szczepień dziewcząt przeciwko wirusowi HPV powoodującemu raka szyjki macicy. W powstającym projekcie budżetu na 2020 rok nie przewidziano środków na ten cel, gdyż prezydent nabrał wątpliwości, czy szczepionka jest potrzebna skuteczna i bezpieczna. Radnej odpisał zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz, któremu w ratuszu podlegają m.in. sprawy społeczene. Przywołał krytyczne stanowisko wrocławskiego Stowarzyszenia Centrum Informacji o Zdrowiu Dobrostan, zaliczanego do tzw. antyszczpionkowców. Na przekór opiniom onkologicznych autorytetów stowarzyszenie utrzymuje, że szczepionka zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz często wywołuje skutki uboczne. “Mając na względzie troskę o zdrowie społeczności miasta i w efekcie akcji wspomnianego Stowarzyszenia Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych odstąpił od planowanych programów w tym zakresie. Ponadto sprawę zgłoszono do Agencji Technologi Medycznych i Taryfikacji i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  Instytucje te po zbadaniu faktów w sprawie zobowiązały się do wydania oświadczenia na temat zasadności szczepień HPV, od którego uzależniona będzie decyzja o wprowadzeniu programu szczepień w przyszłości”.

Aleksandra Krzeszewska ujawnia informacje, które co najmniej poddają w wątpliwość kompetencje wiceprezydenta w tej sprawie. Radna wykazuje, że przed udzieleniem odpowiedzi na jej interpelacji Krzysztof Duszkiewicz nie zweryfikował wiarygodności opracowania, na które się powołuje. Stowarzyszenie Dobrostan nie jest zarjestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Swoją siedzibę ma w “wirtualnym biurze”.  Pod opublikowanymi przez nie dokumentami nie widnieje żaden imienny podpis. Mimo to władze 100-tysięcznego miasta potraktowały raport Dobrostanu jako matriał pozwalający podjąć decyzję, która zaważy na życiu i zdrowiu legniczanek. “Dokument przesłany przez stowarzyszenie Dobrostan nie został przygotowany zgodnie z metodyką naukową, nie może stanowić podstawy do wyciągania wniosków o braku skuteczności szczepień i na jego podstawie nie jest możliwe podejmowanie decyzji” – ostrzega prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji doktor Roman Topór-Mądry. Doktor Jarosław Pinkasa – Głównego Inspektor Sanitarnego  -  dodaje, że „stowarzyszenie Dobrostan nie reprezentuje środowiska medycznego, przedstawia własne stanowisko, które dalekie jest od medycyny opartej na faktach naukowych”.

Co roku na raka szyjki macicy zapada 3,5 tys. Polek. Połowa umiera w ciągu 5 lat od diagnozy. Decyzję o sfinansowaniu szczepionek HPV swoim mieszkańcom podjęło kilkadziesiąt samorządów na Dolnym Śląsku, m.in. gmina Legnickie Pole, miasta Polkowice, Głogów, Jelenia Góra,Świdnica, Wrocław, starostwa w Lubinie i Bolesławcu. Legnica – nie.

Radna Aleksandra Krzeszewska przywołuje opinie międzynarodowych autorytetów z dziedziny onkologii za szczepieniami HPV. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 353 dni temu dnia 06/11/2019
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Listopad 6, 2019 @ 3:48 pm
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. Lustrator pisze:

  i zechce sie wziasc za nauke jesli dotychczas nie bylo czasu ani mozliwosci.No chyba ze juz wiek i pamiec i łojciec rydzyk nie pozwala.

 2. Lustrator pisze:

  pani stokrotka moze zechce zamknac …jape i te stronke ktora jest tak samo durnowata jak te placzace matki.

 3. stokrotka99 pisze:

  No to jak Pani Radna jest tak histerycznie zauroczona szczepieniami – to niech poświęci 12 minut swojego “cennego” czasu i zobaczy te płaczące matki – właśnie z powodu trujących szczepień. Więcej jest tego w necie – wystarczy poszukać. To dokumenty – a nie jakieś “naukowe opinie”. A więc pani radna ….to tylko 12 min i ruszyć główką – a nie wytaczać histeryczne akcje wszystkim dookoła. Oto link do filmu:
  https://www.youtube.com/watch?v=SeAaKFLDt6I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0jg4qS-_TDbALRwUUVy7dJoZfIMrP1M8HmHKc7QtZFRZ-g31iREYNVVtU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

5e95b277c7755_o_full

KGHM robił za słup w maseczkowym przekręcie?

Read More →