Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Rabczenko alarmuje: Krzakowski zadłuża Legnicę

Przez   /   21/12/2016  /   No Comments

W przyszłym roku zadłużenie Legnicy wzrośnie z obecnych 206  do 260 milionów złotych – tak przewiduje Wieloletnia Prognoza Finansowa, którą radni mają zatwierdzić po świętach. Jednocześnie miasto z roku na rok przeznacza coraz mniejsze środki na inwestycje. – Przejadamy te pieniądze, a długi po rządach Tadeusza Krzakowskiego będą spłacać nasze dzieci – mówi radny Jarosław Rabczenko, lider legnickiej PO.

Jarosław Rabczenko uważa, że konieczna jest poważna debata nad finansami Legnicy. Przeanalizował dane z wieloletnich prognoz finansowych, które prezydent przedkłada radnym wraz z kolejnymi projektami budżetu. Wnioski są alarmujące.

- Na przestrzeni czterech ostatnich lat kwota planowanego zadłużenia Legnicy zwiększyła się o 120 milionów złotych – mówi Rabczenko.

Te pieniądze nie zostaną wydane na inwestycje. W stosunku do planów sprzed 4 lat wzrost nakładów inwestycyjnych jest bowiem o wiele skromniejszy: wynosi 4 miliony złotych.

Na co Legnica się zadłuża? Odpowiedzi można szukać analizując zmiany w poszczególnych działach budżetu. I pewnie przy okazji debaty, o jaką dopomina się Rabczenko, trzeba będzie dokonać takich porównań. Radny wie jednak: – Te pieniądze na pewno nie idą na inwestycje. Wydajemy je na bieżącą konsumpcję. Przejadamy.

Zdaniem Jarosława Rabczenki, prezydent Tadeusz Krzakowski nie ma pomysłu co zrobić z zadłużeniem. – Zostawia ten problem przyszłym pokoleniom mieszkańców Legnicy. To duża nieodpowiedzialność, żeby z taką nonszalancją traktować pieniądze legniczan – mówi radny.

Jarosław Rabczenko ma nadzieję, że do dyskusji w sprawie legnickich finansów dojdzie już na najbliższej sesji, 27 grudnia, gdy zatwierdzana będzie Wieloletnia Prognoza Finansowa dla miasta. Liczy, że poszczególne kluby będą chciały przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Prezydent Tadeusz Krzakowski określa przyszłoroczny budżet Legnicy jako prorozwojowy i odpowiedzialny. Dla Jarosława Rabczenki jest to budżet, który skłania do zmartwień.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Syreny zawyły pod legnickim ratuszem. To protest

Read More →