schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Przejście na pieszych w Gierałtowcu. Jest bezpieczniej

Przez   /   10/05/2022  /   No Comments

Powiatowy Zarząd Dróg w Złotoryi i gmina Złotoryja wspólnie przebudowały przejście dla pieszych przy szkole w Gierałtowcu. – Inwestycja pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko uczących się tu dzieci, ale w ogóle wszystkich użytkowników drogi, także kierowców – ocenia wójt Jan Tymczyszyn.

Przejście dla pieszych zostało wyniesione – tak powstał próg wymuszający na kierowcach, by zmniejszyli prędkość przejeżdżając obok szkoły. W ramach zadania wykonano ponadto jezdnię asfaltową na długości 200 metrów, przylegający do niej chodnik o długości 100 metrów, oznakowanie pionowe i poziome. Przejście zostało doświetlone lampami solarnymi.

Całkowity koszt zadania to 280 tys. zł. Powiat złotoryjski pozyskał na tę inwestycję 165 676,80 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych w 2021 r. Droga jest powiatowa, ale wkład własny zapewniła gmina wiejska Złotoryja (114 323,20 zł). Dodatkowo Powiatowy Zarząd Dróg wykorzystał własne środki (9 520,20 zł) na montaż barier energochłonnych przy chodniku.

Wykonawca – firma Usługowa Spec Jarosław Romanowski z Sokołowca – uwinęła się z robotą i zakończyła przebudowę przejscia na miesiąc przed zakładanym terminem.

Jak podkreśla Andrzej Jakubowski, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Złotoryi, inwestycja to kolejny przykład dobrej współpracy z wójtem gminy wiejskiej Złotoryja Janem Tymczyszynem. Jest szansa, że przebiegająca przez Gierałtowiec droga powiatowa zostanie wkrótce wyremontowana na całej długości od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 364 w Wilczycach do zjazdu na autostradę A4 w Lubiatowie. Powiat złotoryjski i gmina Złotoryja starają się o środki na ten cel w ramach II naboru rządowego programu Polski Ład. Jeśli otrzymają dotację, prace ruszą w przyszłym roku. Wówczas położona zostanie również warstwa ścieralna asfaltu przy odebranym dziś przejściu dla pieszych (na razie jest tam tylko warstwa spodnia). W całej miejscowości pojawi się chodnik, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo pieszych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-135837

Dwulatek nie oddychał – żyje dzięki policjantom z Lubina

Read More →