PWSZ_targi2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kawiarenka Obywatelska o uchodźcach i pomaganiu

Przez   /   10/05/2022  /   No Comments

O sytuacji uchodźców z Ukrainy w Legnicy, o odruchu solidarności z ludźmi uciekającym przed wojną, o pomaganium, spontanicznym i instytucjonalnym – będą mówić zaproszeni do Art Cafe Modjeska goście: Ania Dubczak, Jerzy Pawliszczy i Piotr Szymański. To ostatnie w tym sezonie spotkanie w ramach cyklu “Kawiarenka Obywatelska”. Teatr Modrzejewskiej zaprasza. Czwartek, godz. 18, wstęp wolny.

Legniczanie od samego początku (od napadu Putina na Ukrainę) zaangażowali się w pomoc Uchodźcom z Ukrainy. Punkty zbiórki, masowo przekazywane dary, udostępnianie mieszkań, wydarzenia kulturalne połączone ze zbiórkami to jedne z wielu inicjatyw oddolnych prowadzonych przez mieszkańców naszego miasta na rzecz uchodźców – ofiar wojny. W pomoc włączyły się także samorządy, angażując swoje urzędy, spółki i narzędzia dostępne dla administracji. Nie jest znana dokładna liczba Uchodźców z Ukrainy, którzy nadal uciekają przed wojną i śmiercią, szacuje się ze ich liczba przekroczyła 2,6 mln osób. Wiadomo jednak, że pomoc systemowa jest po prostu nie tylko porywem serca, ale i obowiązkiem Polski i Europy, której granic przecież broni Ukraina. Jak wygląda sytuacja Uchodźców w Legnicy, gdzie i jak uzyskać pomoc i niezbędne informacje, skąd w nas ta siła i wola pomocy? O tym i o innych zagadnieniach porozmawiamy podczas majowej Kawiarenki Obywatelskiej z naszymi Gośćmi.

Ania Dubczak

Przyjechała z młodszą siostrą z Ukrainy, Równego. Studiowała na uniwersytecie ekonomicznym w Kijowie. W Legnicy jest od 01.03.2022,pracuje w Teatrze przy obsłudze widza.

Jerzy Pawliszczy

Członek zarządu legnickiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, członek zarządu KS Konfeks, przewodniczący Komisji Rewizyjnej MSPR Siódemka Miedź Legnica. Odznaczony odznaką Zasłużony dla Legnicy.

Piotr Szymański

Wolontariusz od ponad ćwierć wieku. Instruktor harcerski oraz przedstawiciel ZHP21 w Legnicy, największego harcerskiego środowiska w mieście. Wraz ze swoimi ludźmi gotowy do pracy na każde wezwanie. Ostatnio mocno zaangażowany w pomoc uchodźcom jak i osobom, które pozostały na Ukrainie. Prywatnie ojciec dwóch córek i przedsiębiorca.

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ w LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

425-135837

Dwulatek nie oddychał – żyje dzięki policjantom z Lubina

Read More →