helios1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura umarza część wątków w aferze Gant

Przez   /   06/08/2020  /   No Comments

W związku ze śmiercią Henryka A. – byłego członka zarządu spółek Gant i Kantor – Prokuratura Regionalna we Wrocławiu podjęla decyzję o umorzeniu dotyczących go wątków w śledztwie wokół działalności Grupy Kapitałowej Gant Development i Grupy Kapitałowej Budopol.

Henryk A. był w latach 2005 – 2010 cznkiem zarządu spółki Gant. W latach 2009 – 2013 zasiadał w zarządzie spółki Kantor. Obie wchodziły w skład wywodzącej się z Legnicy Grupy Kapitałowej Gant Development

10 lat temu Gant Development S.A. uchodził za jednego z największych deweloperów w Polsce. Współzałożycielami firmy byli członkowie rodziny A., którzy dorobili się na uruchomionej w Legnicy u progu transformacji sieci kantorów Gant. W 1989 roku zdecydowali się zainwestować zyski w rynek nieruchomości. Biznes rozwinął się w holding kilkudziesięciu spółek celowych prowadzących działalność deweloperską i budowlaną. Gant Development, w którym rodzina A. zachowała pakiet ponad 40 proc. akcji, był notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To sprzyjało zaufaniu inwestorów i banków. Firma budowała mieszkania we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Opolu. Aż przyszedł krach. W 2013 roku spółka nie była w stanie spłacić obligacji wartych ćwierć miliarda złotych, w które zainwestowało około 2,5 tys. osób. W połowie 2014 roku sąd ogłosił likwidację Gant Development. Prasa pisała: “Horror klientów”, Największa upadłość w branży w historii”

Przeciwko menadżerom związanym z Gant Development w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu toczy się wielowątkowe śledztwo w związku z podejrzeniem wyrządzenia szkody majątkowej w  łącznej wysokości  926.160.522,10 zł. Dodatkowo są podejrzani o doprowadzenie akcjonariuszy oraz banków kredytujących działalność holdingu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 783.048.364,00 zł (stan na sierpień 2019 r.).

W związku ze śmiercią Henryka A. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zawiadomiła osoby pokrzywdzone, że wydane zostało postanowienie o umorzeniu wskazanego postępowania w części dotyczącej zmarłego. Pokrzywdzeni mają tydzień na zgłoszenie ewentualnego zażalenia na tę decyzję.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 47 dni temu dnia 06/08/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 6, 2020 @ 1:31 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Kogo nominowano na Ambasadorów Polski 2020?

Read More →