Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Policja zatrzymała komornika i asesor sądową z Legnicy

Przez   /   06/12/2019  /   No Comments

Wczoraj policjanci na polecenie prokuratora zatrzymali komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Legnicy Rafała O. oraz asesor komorniczą z tej samej kancelarii Renatę P. Postępowanie dotyczy szeregu różnych przestępstw, prowadzących do przywłaszczenia sumy znacznej wartości na szkodę dłużników i wierzycieli. Przeciwko Rafałowi O. od lutego toczy się przed sądem inny proces. 

W związku z procesem o przekroczenie uprawień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, 13 sierpnia 2018 roku Rafał O. został zawieszony. Od tego czasu nie wolno mu było wykonywać zawodu komornika.  Miał zakaz przebywania w pomieszczeniach kancelarii komorniczej. Pomimo tego, wielokrotnie przychodził do niej po gotówkę. Według prokurator Lidii Tkaczyszyn, rzeczniczki prasowej Prokuratury Okręgowej w Legnicy, przywłaszczył sobie w tych okolicznościach sumę stanowiącą mienie znacznej wartości. Konkretna kwota, jaką komornik miał bezprawnie przy pomocy różnych metod zagarnąć, jest wciąż liczona. W poniedziałek można się spodziewać bardziej szczegółowych informacji.

- Prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu Rafałowi O. zarzutów popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy pełnieniu służby na stanowisku komornika sądowego przy prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych i przywłaszczenia pieniędzy – informuje Lidia Tkaczyszyn. Pani rzecznik potwierdza, że lada chwila zarzuty zostaną podejrzanemu przedstawione, ale uchyla się od pytania, czy prokuratura będzie wnioskowała o zatrzymanie Rafała O. w areszcie tymczasowym.

Wobec zatrzymanej razem z nim asesor sądowej Renaty P. nie złożono takiego wniosku. Kobieta ma już przedstawione trzy zarzuty: ułatwienia Rafałowi O. przekroczenia uprawnień służbowych i przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z wpłat dokonanych w ramach prowadzonych postępowań egzekucyjnych (tj. o czyn z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 231 §1 i § 2 k.k. i art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k.) oraz o przekroczenia uprawnień i przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z Rafałem O. wyegzekwowanych należności pieniężnych stanowiących mienie znacznej wartości (tj. o czyn z art. 231 § 1 i § 2 k.k. i art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k.).

- Po przesłuchaniu zastosował wobec tej podejrzanej środki zapobiegawcze w postaci: dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pracownikami kancelarii komorniczej nr IV w Legnicy oraz zakazem przebywania w pomieszczeniach tej kancelarii, poręczenia majątkowego w kwocie 15.000 złotych, zakazu opuszczania kraju i zawieszenia w czynnościach służbowych asesora komorniczego – informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Sprawa, za którą komornik stanął już jako oskarżony przed Sądem Rejonowym w Legnicy, dotyczy przestępstwa na szkodę małżeństwa emerytów, którzy w 2004 roku zwrócili się do  Rafała O. o wyegzekwowanie 85 tys. zł zasądzonych przez sąd od właścicieli komisu samochodowego z Jeleniej Góry. Rafał O. nie odzyskał dla nich ani złotówki, choć sam pobrał ponad 12 tys. zł opłaty komorniczej i zwrotu kosztów. W pewnym okresie prowadził czynności bez tytułu wykonawczego, wbrew woli wierzycieli. Legnicka prokuratura długo opierała się przed postawieniem go przed sądem. Upór poszkodowanych sprawił, że Rafał O. trafił w końcu na ławę oskarżonych.

Jeśli podejrzenia prokuratury się potwierdzą, ofiar Rafała O. jest więcej. W związku z obawą, że w kancelarii komorniczej Rafała O. przy Sądzie Rejonowym w Legnicy doszło do malwersacji, sugerujemy jego klientom zwrócenie się do zastępcy komornika z wnioskiem o sprawdzenie, czy ich należności zostały prawidłowo rozliczone. Można skorzystać przy tym z poniższego FORMULARZA. Komornik ma 14 dni na sporządzenie rozliczenia. 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 416 dni temu dnia 06/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 6, 2019 @ 8:03 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 25.01.2021 180746.bmp

Dolny Śląsk apeluje o większe unijne pieniądze. PiS przeciw

Read More →