AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura nawaliła, sąd stracił cierpliwość…

Przez   /   07/11/2023  /   2 Comments

W lipcu Prokuratura Okręgowa w Legnicy dostała szansę zmodyfikowania aktu oskarżenia w sprawie odpowiadającego za malwersacje finansowe komornika Rafała O. i pracownic jego kancelarii. Zrobiła to tak nieudolnie, że 30 października sąd uznał zmodyfikowany akt oskarżenia za bezskuteczny. Tym samym Rafał O. może uniknąć odpowiedzialności za niektóre czyny.

Rafał O., komornik przy Sądzie Rejonowym w Legnicy (zawieszony), trafił na ławę oskarżonych za przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie sobie 1,8 mln zł na szkodę 64 pokrzywdzonych. Jako współoskarżone w tym samym procesie występują pomagające mu kobiety, asesor komornicza Renata P. i księgowa Katarzyna S.

Już po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia, do prokuratury zgłosiły się kolejne osoby pokrzywdzone w taki sam sposób przez Rafała O. Był to efekt wyemitowanego w telewizyjnym ”Magazynie śledczym Anity Gargas” materiału o tej sprawie, przygotowanego przez dziennikarza TVP Pawła Kaźmierczaka. Pokrzywdzeni domagali się ścigania oszusta, ale na dopisanie ich historii do aktu oskarżenia było już za późno. W grę wchodziło wytoczenie osobnego procesu.

Prokuratura musiała jednak wcześniej usunąć prawną przeszkodę uniemożliwiającą takie działanie, czyli dokonać pewnej modyfikacji we wniesionym już akcie oskarżenia. 18 lipca na rozprawie przed Sądem Okręgowym w Legnicy prokurator Zbigniew Sokalski zasygnalizował taką decyzję. Dlatego sędzia Kazimierz Leżak zwrócił prokuraturze akt oskarżenia, zakreślając tygodniowy termin na uzupełnienie braków formalnych. Prokuratura o czasie zwróciła do sądu zmodyfikowany akt oskarżenia. Gdy dwa miesiące temu pytaliśmy o tę sytuację, prokurator Lidia Tkaczyszyn jako rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy wyjaśniała, że celem operacji jest “umożliwienie  oskarżenia Rafała O. i innych w innym procesie, w związku z ujawnionymi nowymi pokrzywdzonymi,  a zatem dla dobra kolejnych pokrzywdzonych  ujawnionych po skierowaniu tego aktu oskarżenia”.

Poprawki prokuratury okazały się nieudolne, niewystarczające. – Na posiedzeniu 30 października Sąd Okręgowy w Legnicy uznał ten zmodyfikowany akt oskarżenia za bezskuteczny, tzn. nie wywołujący skutków prawnych. Jednocześnie sąd wskazał, że będzie tą sprawę rozpoznawał w ramach aktu oskarżenia złożonego pierwotnie, czyli w czerwcu 2022 roku – mówi sędzia Jarosław Halikowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Legnicy.

Taki rozwój wypadków ma poważne konsekwencje dla dalszego biegu postępowań w sprawie kolejnych pokrzywdzonych przez komornika Rafała O. Jednocześnie zachodzi ryzyko naruszenia ich praw, bowiem w tej sprawie nie można wszcząć kolejnych procesów. Na tym etapie trudno wyrokować, jaki będzie los postępowań wszczętych po emisji “Magazynu śledczego Anity Gargas” w Sądzie Rejonowym w Legnicy i w prokuraturze.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 259 dni temu dnia 07/11/2023
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Listopad 7, 2023 @ 6:56 pm
 • W dziale: wiadomości

2 komentarze

 1. antykomornik pisze:

  Ta sprawa ma jeszcze inny wymiar.
  W roku 2022 na pierwszej rozprawie, pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych wnosił o zwrot aktu oskarżenia w celu przeprowadzenia opinii biegłego z zakresu informatyki dla wygenerowania zestawienia wszystkich wadliwych księgowań, czyli dokładnie o to do czego sąd zobowiązał prokuraturę.
  Wygenerowanie takiego raportu przez firmę Currenda (twórcy programu) zajmuje jeden dzień a więc prokurator Zbigniew S., gdyby oczywiście chciał to, spełniłby oczekiwanie sądu, ale wówczas na ławie oskarżonych zasiadłby jeszcze jeden komornik – krajan głogowskiego prokuratora…. Sprawdzone w postępowaniu dotyczącym innego komornika :)

 2. Adam Nowa pisze:

  Dlaczego to nie dziwi. Ja wiem jak działa wymiar sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →