basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Przez   /   30/03/2020  /   7 Comments

Rośnie grono samorządowców, którzy sprzeciwiają się forsowanemu na siłę przez Prawo i Sprawiedliwość terminowi wyborów prezydenckich. Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, uważa, że epidemia koronawirusa uniemożliwia przeprowadzenie wyborów 10 maja bez narażenia życia i zdrowia obywateli.

Prezydent Tadeusz Krzakowski napisał na Facebooku: “Najważniejsze jest dla mnie zdrowie legniczan, dlatego, jako prezydent miasta i jednocześnie członek zarządu Związku Miast Polskich w pełni popieram stanowisko naszego gremium, wzywające rząd RP do prawnego usankcjonowania wprowadzonych rozwiązań poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Solidaryzuję się z wnioskami wielu miast o wstrzymanie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych, wyznaczonych na dzień 10 maja br. Uważamy, że epidemia koronawirusa uniemożliwia to. Jesteśmy przekonani, że wybory powinny być zorganizowane w atmosferze spokoju i poczucia bezpieczeństwa obywateli. A więc wtedy, gdy epidemia zostanie całkowicie opanowana.”

Po wprowadzonych 28 marca zmianach w Kodeksie wyborczym liczni samorządowcy w oficjalnych oświadczeniach informują, że nie będzie możliwe przeprowadzenie powszechnych wyborów Prezydenta RP 10 maja br. Na Dolnym Śląsku zrobili to już m.in. prezydenci Wrocławia, Jeleniej Góry, burmistrz Polkowic.

“Jesteśmy przekonani, że (…) pełne uzasadnienie w przepisach prawa, nakazujących władzom publicznym dbałość o zdrowie i życie obywateli, będzie miała każda decyzja wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, dotycząca niewykonania w stanie epidemii czynności przygotowawczych do wyborów, podyktowana odpowiedzialnością zarówno za swoich podwładnych jak i innych osób” – czytamy w Uzasadnieniu do Stanowiska Zarządu ZMP z dnia 29 marca 2020.

Zarząd Związku skierował do rządu apel o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju, co umożliwiłoby wszystkim zorganizowane działanie, zamiast obecnego stanu niepewności i chaosu organizacyjnego (nierównomierne i nieadekwatne działanie organów administracji państwowej w różnych częściach kraju, w analogicznych sytuacjach).

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki grozi samorządowcom, że jeśli będą torpedować przygotowania do wyborów prezydenckich, zostaną zastąpieni komisarzami wyborczymi.

Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa, proponuje samorządowcom inną taktykę. Mówi: – Jestem pewien, że wyborów 10 maja nie będzie. Moim zdaniem to kwestia czasu, kiedy ta decyzja zostanie ogłoszona przez rządzących. Całe to zamieszanie odwraca naszą uwagę od epidemii i zabiera energię tak potrzebną do walki z wirusem. A dziś powinniśmy WSZYSCY skupić się na walce o zdrowie i życie naszych mieszkańców. Polityka na bok! Namawiam WSZYTKICH do współpracy. Dziś wykonujemy procedury zgodnie z kalendarzem wyborczym, by z czystym sumieniem poinformować Komisarza Wyborczego, że przeprowadzenie wyborów nie jest po prostu możliwe. Uważam, że ten problem będzie w wielu samorządach. Mam ogromne obawy czy będą chętni do pracy w komisjach, a pracowników do tego zmuszać nie będę. Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa ani głosującym ani komisjom. To wystarczający powód.

Źródło: Facebook.pl/ www.miasta.pl

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 61 dni temu dnia 30/03/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Marzec 30, 2020 @ 3:57 pm
 • W dziale: wiadomości

7 komentarze

 1. Lustrator pisze:

  nie wiem czy zauwazyles o wielka milosci ze w twoim opowiadaniu tak czy siak wygrywa PIC ale mysle ze nie bylo to zamierzone tylko tak ci dyktuje ..serce.

 2. Lustrator pisze:

  i nie ma to nic wspolnego z jadem.Jad jako taki nie wystepuje w komedii …..ogonku.

 3. Lustrator pisze:

  zabawne dosc.PIC to musi wygrac bo przegrana to gwarantowane wiezienia dla niektorych z nich.Nie jest wazne jak skonczy sie pandemia bo skonczy sie tak jak w pozostalych krajach bo ten narod nie jest wybrany wbrew temu co sadza niektorzy..PIC natomiast po wyborach wykonczy sytuacja gospodarcza kiedy juz motloch zorientuje sie ze nie tylko nic nie dostanie ale zostanie mu zabrane.W tym konta bankowe, emerytury, swiadczenia etc..Bylo to juz na Cyprze, Grecji,Wenezueli etc.I bardzo dobrze bo lubiem takie rewolucje jak motloch stoi z rozdziawionom gembom jak pisał WIelki Gombrowicz, wielki znawca motlochu..

 4. Legniczanin pisze:

  Może i może tylko po co? Nie wystarczą doświadczenia z IRCh-ą?

  Wszystko zależy co pozostanie po pandemii… Jeżeli totalny kataklizm to i tak będzie potrzebna władza absolutna, bo sfrustrowany naród będzie żądny krwi! Tak jak w czasie Rewolucji francuskiej.
  Natomiast wynik lepszy od pozostałych państw UE zagwarantuje PiS-owi utrzymanie władzy….

  Stąd lepiej poczekać niż wykrzykiwać emocje i pluć jadem….

 5. Lustrator pisze:

  powaznie a PICunie nie moga wyslac komisji specjalnej do kazdej szkoly powolanej i podpisanej w nocy skladajacej z sie z wojsk OTK.Naprawde nie moga…..nooo nie wierze.

 6. Legniczanin pisze:

  A ciemnogród swoje? Jakie wybory bez komisji?
  To jest temat dla gawiedzi, żeby jak stado kur gdakała o niczym….

 7. Lustrator pisze:

  tak trzymac.Wlasciwie wszystko w rekach samorzadowcow.Jak nie poddadza sie to Mafia wysle swoich urzednikow co spowoduje ze dudus zostanie wybrany ale legiony kurdupla wymra.I poprawia genetyke Narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zietal

Ziętal jedzie. Koronawirus nie wstrzymuje rowerzysty

Read More →