BAZA_WYNOS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Powstaje film o muzeum bitwy w Legnickim Polu

Przez   /   07/04/2021  /   No Comments

W tym roku mija 780. rocznica bitwy pod Legnicą i 60. rocznica otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. W związku z tym powstaje film poświęcony temu miejscu.

Film o zaskakującej historii Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu jest już niemal gotowy. O miejscu, które od średniowiecza do dziś jest ważnym ośrodkiem podtrzymywania pamięci o jednej z największych bitew średniowiecza i o księciu Henryku II Pobożnym, tragicznej postaci wydarzeń z 1241 r., opowie Konrad Byś, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miedzi w Legnicy, które przygotowało produkcję. Wpisuje się ona w obchody 780. rocznicy bitwy pod Legnicą i 60. rocznicy otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy.

Premiera filmu odbędzie się w rocznicę bitwy, 9 kwietnia o godz. 12.41 na muzealnym profilu Fb, na stronie internetowej MM oraz na kanale YT.

Muzeum Bitwy Legnickiej mieści się w XIV-wiecznym pobenedyktyńskim kościele, który według tradycji wybudowano w miejscu, gdzie św. Jadwiga Śląska odnalazła zwłoki swojego syna Henryka Pobożnego, poległego w bitwie. Po remoncie i przebudowie na przełomie lat 50. i 60. XX w. obiekt utracił charakter sakralny, ale wciąż pełni rolę memorii. Muzeum ulokowano tu w 1961 r., od 1971 r. działa ono jako oddział terenowy Muzeum Miedzi w Legnicy.

Film jest częścią kilkuodcinkowego cyklu, który ukaże się w tym roku w związku z obchodami 780. rocznicy bitwy. Ponadto planowane są uroczystości z okazji wydania banknotu euro upamiętniającego to wydarzenie, a także wystawa plenerowa przy muzeum w Legnickim Polu.

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

FOT. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 7 dni temu dnia 07/04/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 7, 2021 @ 1:16 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

AJF 1

Wywiad z dyrektor legnickiej galerii na portalu w USA

Read More →