AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności” na nowy rok

Przez   /   24/12/2019  /   No Comments

Teatr Modrzejewskiej zacznie rok 2020 od upiornego dancingu w hotelu Metropol – i jednego z najlepszych spektakli w swym repertuarze. W piątek 3 stycznia i niedzielę 5 stycznia na Scenę Gadzickiego wrócą Jurgieluszka, Stefa, Krysia, Maciek, Pieniążek… Gorąco polecamy  “Popiół i diament. Zagadkę nieśmiertelności” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera.

Spektakl nawiązuje przede wszystkim do filmu Andrzeja Wajdy z 1958 roku – ikonicznej ekranizacji powieści Andrzeja Andrzejewskiego “Popiół i diament” ze Zbigniewem Cybulskim w roli Maćka Chełmickiego. Film był przez lata odbierany jako opowieść o dramacie takich jak Chełmicki “chłopców z lasu”, akowców, dla których po kapitulacji hitlerowców w Polsce Ludowej nadal nie ma nadziei na życie. Sześćdziesiąt lat po Wajdzie Marcin Liber i Małgorzata Sikorska-Miszczuk w Teatrze Modrzejewskiej zdekonstruowali dzieło Wajdy. Filmowe klisze przerobili na własną opowieść. Skonfrontowali powojenne traumy z mapą podziałów społecznych III RP a dziedzictwo polskiej szkoły filmowej z doświadczeniem popkultury.

Powstał szalony spektakl, który od pierwszych sekund – od wejścia na widownię – wytrąca widzów z teatralnych przyzwyczajeń i dwie godziny później wyrzuca na ulicę z totalnym kipiszem w głowach. Nietrudno dać się porwać osobliwemu nastrojowi tej realizacji. Oczarowuje Olga Mysłowska, która razem z Filipem Kanieckim stworzyła Hanka Lewicka Band, brawurowo wykonujący „Wiersze wojenne” z repertuaru Ewy Demarczyk i “Bela Lugosi`s Dead” Bauhausu.

W pamięci pozostaje pełen wodzirejskiego wdzięku Stańczyk (Rafał Cieluch): cierpki, cyniczny, cięty jak osa; przejmująca figura wszystkich polskich dramatów. Od pierwszych sekund, kiedy w błazeńskim kostiumie z manierą Niemena śpiewa fragment wiersza Norwida, bije od niego blask. Jednak nie tylko Cieluch u Libera gra jak w natchnieniu. Aktorzy są znakomici. Smutno-słodka Joanna Gonschorek jako Jurgieluszka, wpadający w obłęd Minister w interpretacji Bogdana Grzeszczaka, delirycznie rozdygotany Paweł Palcat, romantycznie rozważna Magda Biegańska i nierzeczywisty, jakby uszyty z peerelowskich propagandówek, Wiesław Cichy, który po latach nieobecności znowu od casu do czasu pokazuje się na legnickiej scenie. Anita Poddębniak stworzyła wstrząsającą kreację Marii z Ravensbrück, ofiary z hitlerowskiego obozu zagłady, która niczym upiory z „Dziadów” Mickiewicza wstępuje między żywych, by domagać się śmierci ukochanego męża. Podziwiam Alberta Pyśka, grającego Maćka Chełmickiego. Był na straceńczej pozycji, bo musiał konfrontować się z legendą Zbyszka Cybulskiego, ale zręcznie poradził sobie z tym niełatwym wyzwaniem. Klasa.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Małgorzata Sikorska-Miszczuk „Popiół i diament – zagadka nieśmiertelności”. Reżyseria: Marcin Liber, scenografia: Mirek Kaczmarek, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka (na żywo, kompozycje i aranżacje): Olga Mysłowska, Filip Kaniecki. Grają: Albert Pyśk, Magda Biegańska, Magda Skiba. Mateusz Krzyk, Wiesław Cichy, Anita Poddębniak, Paweł Wolak, Paweł Palcat, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Joanna Gonschorek, Bartosz Bulanda, Mariusz Sikorski, Olga Mysłowska/Katarzyna Dworak, Rafał Cieluch. 

NAJBLIŻSZE SPEKTAKLE: 3 stycznia 2020 r. (piątek), 5 stycznia (niedziela), godz. 19.00; BILETY: 35 zł (normalny)/ 40 zł (przy stoliku)/ 30 zł (ulgowy); INFORMACJA I REZERWACJA: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl.

UWAGA! MAMY DLA PAŃSTWA DWUOSOBOWE ZAPROSZENIE NA PIĄTKOWY SPEKTAKL. ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O TELEFON: 784 604 641.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 98 dni temu dnia 24/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 25, 2019 @ 10:36 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tt

Klub Gońca Teatralnego wystartował online

Read More →