UM_Legnica_BiP
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Polkowice. Rada Miejska przyjęła budżet na 2020 r.

Przez   /   30/12/2019  /   No Comments

W Polkowicach radni miejscy, stosunkiem głosów 13 za i 7 wstrzymujących się, przyjęli dzisiaj (30.12) budżet na 2020 rok. Przedstawiony przez burmistrza Polkowic budżet jest prospołeczny, skoncentrowany na realizację potrzeb mieszkańców, jak i gwarantuje zrównoważony rozwój inwestycyjny. Dochody gminy w przyszłym roku wyniosą 307 mln zł, natomiast wydatki 335 mln zł.

– W roku 2020 przeznaczymy na rozwój kwotę blisko 80 mln zł, a inwestycje zaplanowano na terenie wszystkich osiedli i sołectw – mówił burmistrz Łukasz Puźniecki, w swoim wystąpieniu przed radą miejską. To będzie budżet ambitny, ale i trudny. Opracowanie jego projektu było wyzwaniem szczególnym, zwłaszcza w obliczu realiów, w których znajdują się obecnie polskie samorządy. Mimo trudności udało się wypracować projekt budżetu prorozwojowego – dodał.
Przyszłoroczny budżet zakłada kilka priorytetów. Jednym z nich jest utrzymanie rozwoju gminy, powiązanego z ochroną środowiska. Dlatego też w budżecie zabezpieczone zostały środki na walkę ze smogiem, tworzenie nowych parków i działania edukacyjne poświęcone ochronie przyrody. Kluczowym projektem stanie się budowa klastra energetycznego, który w obecnej kadencji pozwoli dzięki inwestycjom w instalacje fotowoltaiczne, utworzyć lokalny system zielonej energii. To z kolei szansa na zredukowanie kosztów energii elektrycznej nie tylko dla urzędu, jednostek i spółek gminnych, ale docelowo również dla indywidualnych odbiorców prądu – mieszkańców Gminy.
Kolejnym priorytetem na przyszły rok będą działania związane z ochroną zdrowia mieszkańców, polegające na m.in. wprowadzeniu nowych programów profilaktycznych, czy przeprowadzeniu remontów i doposażeniu PCUZ w nowoczesny sprzęt medyczny, tj. tomograf, USG.
Sport dzieci i młodzieży to kolejny z ważnych elementów tego budżetu. Warto chwalić się sukcesami naszych sportowców i stwarzać im najlepsze warunki rozwoju. Do Akademii Piłkarskiej KS Górnika Polkowice należy ponad ćwierć tysiąca najmłodszych piłkarzy, stąd w planach na przyszły rok zabezpieczono środki na rozbudowę infrastruktury sportowej na stadionie KS Górnik Polkowice i modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. 11 – lutego. Istotnym celem jest również opracowanie kompleksowego projektu budowy ścieżek rowerowych dla terenu całej gminy. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego zostanie wzmocniony nowym instrumentem w postaci mikrograntów, a środki na budżet obywatelski zabezpieczono na poziomie aż 2 mln złotych.
– Przedstawiony przeze mnie budżet, to dokument, który ma szczególnie ważny dla mnie walor – był szeroko konsultowany ze wszystkimi klubami radnych, a propozycje w nim zawarte przedstawione również Młodzieżowej Radzie Gminy i Radzie Seniorów – poinformował burmistrz Polkowic. Chcę, aby tak wyglądała normalność i dobra praktyka prac nad tym kluczowym dla mieszkańców gminy dokumentem – podsumował.
Istnieje wielka szansa, aby przyszłoroczny budżet wesprzeć środkami unijnymi i krajowymi, co zresztą udało się już w 2019 roku. Mijający rok gmina kończyła z rekordową kwotą pozyskanych pieniędzy zewnętrznych – ponad 40 mln zł. Środki  te są niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji.

Źródło: Urząd Miasta w Polkowicach
FOT. URZĄD MIASTA W POLKOWICACH

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 91 dni temu dnia 30/12/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 31, 2019 @ 8:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

91146476_3062849087099527_9176549291236261888_n

Prezydent Legnicy chce odroczenia terminu wyborów

Read More →