UM_Legnica_BiP
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Po pożarze w Urzędzie Gminy w Zagrodnie jest problem

Przez   /   23/02/2020  /   1 Comment

Trzeba będzie przymierzyć się do kapitalnego remontu Urzędu Gminy w Zagrodnie albo budowy nowej siedziby. Wójt Karolina Bardowska czeka jeszcze na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Złotoryi o stanie budynku po pożarze, jaki wybuchł 13 lutego na poddaszu urzędu.

Wieczorem 13 lutego zapaliła się więźba dachowa oraz ocieplenie budynku Urzędu Gminy w Zagrodnie. Przyczyny pożaru ustalą eksperci, ale najprawdopodobniej wiejący z dużą mocą wiatr wydmuchał żarzącą się sadzę z komina. Iskry wdarły się pod dach. Ogień mógł tlić się na strychu powoli nawet przez kilka godzin. Został zauważony przypadkiem przez strażaków, którzy po sąsiedzku mają remizę.
- Chłopaki przyszli wymienić się ubraniami. Około godziny 18.55 wyszli z remizy na papierosa, spojrzeli w górę i zauważyli, że z poszycia dachu na urzędzie sypią się iskry – opowiada Sławomir Socha, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagrodnie. – Zadziałali wzorcowo. Podnieśli alarm. Mieszkam niedaleko, ale zanim wybiegłem z domu oni już samochodem wyjechali z remizy i ewakuowali sprzątaczkę, która myła podłogi w gminie.
Gdy strażacy wbiegali po schodach na górę, nie było dymu, więc kobieta mogła się nie zorientować, że coś się pali. Duszący kłąb buchnął dopiero po uchyleniu klapy prowadzącej na poddasze.
- Podano dwie linie wody z szybkiego natarcia. Ogień szybko został stłumiony, dzięki temu straty popożarnicze są prawie żadne – mówi Sławomir Socha.
W akcji, która zakończyła się ok. godz. 21, brały udział 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP ze Złotoryi oraz strażacy-ochotnicy z powiatu i spoza powiatu. OSP Zagrodno całą noc dyżurowało na strychu, by ogień nie wrócił.
- Doszło do nadpalenia więźby dachowej w miejscu dodatkowo przykrytym ociepleniem z wełny mineralnej – dopowiada kapitan Piotr Dąbrowa, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi.
Pożar, choć szybko i sprawnie ugaszony, znacznie skomplikował funkcjonowanie urzędu. Na czas sporządzenia ekspertyzy został wyłączony komin, więc w budynku nie działa centralne ogrzewanie. Jest zimno. Sięgnięto po grzejniki elektryczne, ale to nie wystarcza. Wójt Karolina Bardowska o 2,5 godziny skróciła czas pracy pracownikom. Ze względu na awarię centralnego ogrzewania od 17 lutego do odwołania urząd pracuje od godz. 7.30 do godz. 13.
- Najważniejsze, abyśmy wytrzymali do końca sezonu grzewczego – mówi Karolina Bardowska wójt Zagrodna. – Ze względu na pożar czeka nas duża inwestycja, której nie planowaliśmy. Będziemy musieli pilnie rozważyć opcje kapitalnego remontu starego budynku albo postawienia nowej siedziby dla urzędu.


FOT. ZLOTORYJA112/ MICHAŁ KOWALSKI I OSP ZAGRODNO

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 38 dni temu dnia 23/02/2020
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Luty 23, 2020 @ 7:42 pm
 • W dziale: wiadomości

1 komentarz

 1. Grzegorz Galiński pisze:

  To zapewne przydadzą się te dwa miliony zwrotu podatku VAT wyszarpnięte z US w Złotoryi.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  Grzegorz Galiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

virus-4937553_19204

Raport epidemiologiczny dla LGOM (1.04.2020)

Read More →