AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Po jaki lek na grypę bez recepty warto sięgnąć?

Przez   /   25/01/2023  /   1 Comment

Grypa jest rodzajem dość często pojawiającej się w sezonie jesienno- zimowym. Bardzo często jednak jest nam dość trudno samodzielnie ją zdiagnozować, za pewne ze względu na fakt, że objawy, jakie daje są bardzo podobne do objawów towarzyszących przeziębieniu. Tak czy inaczej, grypę zaliczamy do grupy chorób zakaźnych, atakujących drogi oddechowe, gdzie przebieg choroby może być groźny. Co ważne, grypę powodują wirusy. Ze względu siłę zakażenia oraz na to, do jakich skutków epidemiologicznych może dany wirus prowadzić, można wyróżnić trzy grupy wirusa grypy oznaczane pierwszymi trzema literami alfabetu A, B oraz C, gdzie C oznacza najłagodniejszą jego postać. Do podstawowych grup należy także zaliczyć mutacje wirusów. Co brać na grypę, jak sobie pomóc i jaki lek bez recepty okaże się tym najsilniejszym?

Skąd będziemy wiedzieli, że to grypa?

Kiedy już wiemy, że dopadła nas grypa, pierwszym naszym odruchem jest sięgnięcie po najmocniejszy lek na grypę bez recepty. Takie leczenie możemy zastosować już na samym początku, kiedy pojawią się pierwsze oznaki choroby swoiste dla grypy. Przede wszystkim są to:

 • Występowanie bardzo wysokiej gorączki, której towarzyszą dreszcze. Choroba najczęściej powoduje także mocny ból głowy lub też ból zatok.
 • Pojawiają się bóle mięśni oraz bóle kostno- stawowe. Chory odczuwa bardzo mocne zmęczenie, wręcz wyczerpanie organizmu i traci apetyt do jedzenia.
 • Pojawia się dławiący kaszel, który najczęściej jest suchy i który jest bardzo uporczywy. W kolejnych dniach rozwoju grypy przekształca się w postać kaszlu mokrego, gdzie chory zaczyna odksztuszać zalegającą wydzielinę.
 • Może pojawić się przyspieszone bicie serca.
 • W odróżnieniu od zwykłego przeziębienia, bardzo nasilone objawy zaczynają pojawiać się i szybko ewoluować w czasie. Dość szybko pojawia się też bardzo wysoka gorączka trudna do zbicia na zmianę z dreszczami.

Lek na grypę – w jaki sposób można sobie pomóc?

Leki bez recepty dostępne w aptece nie skrócą czasu trwania choroby, ale mogą znacząco złagodzić jej nieprzyjemne objawy. W sytuacji, kiedy przez dłuższy okres czasu czujemy się źle i nie widzimy poprawy- istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia się do lekarza w celu przepisania antybiotykoterapii. Tymczasem, szczególną uwagę warto zwrócić na następujące preparaty:

 • Leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym- są to popularne leki zawierające paracetamol. Taki lek może mieć postać tabletek lub też saszetek do rozpuszczania w wodzie. Drugą popularną substancją jest ibuprofen, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. W przypadku występowania stałej, bardzo wysokiej gorączki można te dwie substancje zażywać naprzemiennie tak, aby uniknąć sytuacji przedawkowania którejś z nich.
 • Leki na objawy przeziębienia i grypy często zawierają także dodatkowe substancje, które pozwalają choremu poczuć się lepiej. Jest to między innymi witamina C w postaci kwasu askorbinowego, którego zadaniem jest uszczelnianie naczyń krwionośnych. Mogą to być tez substancje wpływające na śluzówkę nosa, które mają za zadanie zmniejszyć katar- pseudoefedryna, fenylefryna lub feniramina. Zażywając większe ilości leków przeciwbólowych w formie saszetek trzeba szczególnie uważać na to, aby nie przedawkować tych substancji.
 • Na kaszel pomagają różnego rodzaju syropy. Z jednej strony mogą to być preparaty hamujące odruch kaszlu przy kaszlu suchym, z drugiej strony preparaty rozrzedzające zalegającą wydzielinę i pomagającą choremu ją odkrztusić- to syropy na kaszel mokry. W przypadku zażywania większości tabletek na gardło należy zwracać uwagę na to, aby nie stosować większej ilości niż 6 tabletek na dzień.
 • Najczęściej stosowaną substancja na katar jest ksylometazolina. Można ja kupić w formie kropli lub też jako spray.
    Drukuj       Email
 • Publikowany: 15 dni temu dnia 25/01/2023
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 25, 2023 @ 8:09 am
 • W dziale: styl życia

1 komentarz

 1. Mama pisze:

  Najskuteczniejsza ochronę dają szczepionki. Niwelują ryzyko groznych powikłań, o których za mało się mówi, przez co właśnie ludzie myślą że grypa = przeziębienie. Wątroby o tym poczytać w sprawdzonych źródłach. Polecam kampanie zaszczepsiewiedza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Natalia_Szroeder

Natalia Szroeder czwartą ambasadorką inicjatywy Czujesz Klimat? Rossmanna

Read More →