OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Po co do Gniewomierza zjadą autorytety od folkloru?

Przez   /   21/06/2022  /   No Comments

Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej we współpracy z gminą Legnickie Pole organizuje w sobotę (25 czerwca)  w świetlicy w Gniewomierzu panel dyskusyjny ,,2 lata epidemii COVID-19 a działalność środowisk folklorystycznych Dolnego Śląska”. Początek spotkania o godz. 10.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli ludzie zaangażowani w pielęgnowanie tradycji i popularyzowanie folkloru, autorytety dolnośląskiej kultury. W Gniewomierzu  będzie m.in. Joanna Mogilnitskiy – kierownik i choreograf bielawskiego Zespołu Pieśni i Tańca Poloneziaki, reżyserka, aktorka, absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Sankt Petersburgu. Przyjedzie Adriana Świtalska-Kowalik – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca AWF Wrocław “Kalina”, pedagog tańca, nauczyciel wychowania fizycznego, trener personalny. Głos zabierze Jerzy Starzyński – legnicki Łemko, badacz kultury łemkowskiej, prezes, twórca i choreograf legnickiego Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,,Świat pod Kyczerą”. Legnickie środowisko będzie reprezentować również Izabela Świderska – prezes Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ziemia Legnicka” im. Krzysztofa Kobylaka.

Rolę moderatora panelu dyskusyjnego wziął na siebie Sebastian Kacperski, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej, członek Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej), od 17 lat działający na rzecz środowiska folklorystycznego w Legnicy.

- Głównym celem naszego wydarzenia jest wymiana osobistych doświadczeń przedstawicieli środowiska folklorystycznego z Dolnego Śląska – mówi Natalia Michoń, członek zarządu Dolnośloąskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej. – Pandemia okazała się sporym wyzwaniem dla amatorskiego ruchu folklorystycznego w Polsce. Zespoły musiały z dnia na dzień przeorganizować swoją działalność i przestawić się z normalnego trybu na funkcjonowanie w przestrzeni online. Jesteśmy głęboko przekonani, jak ważna jest ta dyskusja, szczególnie w gronie przedstawicieli dolnośląskich zespołów ludowych, które w miarę suchą stopą przeszły przez ten okres. Ich doświadczenie może pomóc przygotować się zespołom folklorystycznym z mniejszym stażem, które do dzisiaj mają problem z powrotem na scenę.

Niedawno na podobny temat dyskutowali w Teatrze Modrzejewskiej przedstawiciele świata teatru z różnych stron Polski. Pandemia postawiła w sytuacji granicznej nie tylko folklor, ale w ogóle całą kulturę. Teraz, gdy COVID-19 chwilowo odpuścił, pora wyciągnąć wnioski.

Wydarzenie w Gniewomierzu organizuje Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej z siedzibą w Legnickim Polu. To instytucja non-profit o charakterze społecznym, której głównym celem jest działalność edukacyjna w zakresie rozpowszechniania polskiej kultury ludowej – dedykowana społeczności Dolnego Śląska. Instytucja została powołana do prowadzenia działalności mającej na celu wzbudzenie zainteresowania społeczności lokalnej – polską tradycją ludową, folklorem – poprzez inicjowanie oraz organizowanie: koncertów, przeglądów artystycznych, widowisk, festiwali, spotkań na żywo z kulturą ludową; budując tym samym przestrzeń dla amatorskiego ruchu folklorystycznego Dolnego Śląska.

Wydarzeniu patronuje Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, członek UNESCO – z siedzibą w Warszawie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 673 dni temu dnia 21/06/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 21, 2022 @ 4:57 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

96f1d-438163170_942776454517924_4384832171293555713_n

Werdykt 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Read More →