Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Pieśniodramat na 20.lecie obrania przez teatr patronki

Przez   /   30/05/2019  /   No Comments

W legnickim teatrze rozpoczęły się próby do muzycznego spektaklu pod roboczym tytułem „Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej”, którego premierę zaplanowano podczas trzydniowego (13-15 września) święta 20-lecia obrania przez instytucję patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza i muzyki do spektaklu jest gitarzystka i członkini legnickiego tercetu folkowego HuRaban Hanna Włodarczyk. Zespół, który tworzą także Fabiana Raban i Monika Zapaśnik, wraz z grupą legnickich aktorów (Joanna Gonschorek, Magda Skiba w dublurze z Aleksandrą Listwan oraz Albert Pyśk), wystąpi w komplecie w tym muzycznym i mocno rozśpiewanym spektaklu. Całość wyreżyseruje Małgorzata Kazińska, od 2016 roku w Puppentheater Zwickau w Niemczech, gdzie reżyseruje, gra oraz pełni funkcje asystentki i dramaturga.

Jak zapewnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia w „Spójrz na nią” będzie muzycznie i śpiewnie, poetycko i autoironicznie, a w treści o współczesnych rozterkach młodego pokolenia (“Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?”). Piosenki w spektaklu skomponowane będą do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy. Będą też teksty napisane przez nią specjalnie dla okolicznościowego pieśniodramatu.

- Opowiemy o kobiecie z kobiecej perspektywy, ale przekaz będzie adresowany do mężczyzn. Pójdziemy tropem wytyczonym przez Kasię Nosowską, ale zrobimy to w formule, którą roboczo nazwałam autoironicznym realizmem magicznym. Rzecz będzie działa się w kuchni, co stworzy doskonałą okazję, by wykorzystać garnki, patelnie i inne przedmioty obecne w takim pomieszczeniu, do improwizowanych zabaw dźwiękowych – objaśnia Hanna Włodarczyk, dla której będzie to debiut na scenie dramatycznej.

Premiera na legnickiej Scenie na Nowym Świecie zaplanowana jest na 13 września i będzie wstępem do trzydniowego święta „„Modrzejewska by Legnica”, które finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (120 tys. zł) oraz samorząd województwa dolnośląskiego (41 750 zł).

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 485 dni temu dnia 30/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 30, 2019 @ 5:04 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dwurnik

Malarstwo Edwarda Dwurnika w Muzeum Miedzi

Read More →