Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Piękna Helena gra kabaret na rzecz dzieci z hospicjum

Przez   /   25/03/2024  /   No Comments

Po raz drugi drużyna Teatru Modrzejewskiej łączy siły z drużyną “Formuły Dobra” – stowarzyszenia, które prowadzi domowe hospicjum dla dzieci z Dolnego Śląska. 5 kwietnia kabaret Piękna Helena wystawi w Legnicy program oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego. Do hospicjum trafi część pieniędzy z biletów wstępu i cały dochód z licytacji rozmaitych rarytasów, w tym najnowszego albumu Lecha Janerki z autografem.

Na ogół kabaretowy spektakl “Portret Polaka po szkodzie” Teatr Modrzejewskiej gra w swej teatralnej kawiarni, ale tym razem Piękna Helena przeniesie się na Scenę Gadzickiego. W trakcie występu artyści będą licytować m.in. wspomniany winyl Janerki, płytę Maryli Rodowicz z autografem artystki, podpisane przez autorki książki Marii Peszek, Joanny Bator czy Doroty Masłowskiej.

Na ten wyjątkowy wieczór obowiązują dwa rodzaje biletów: normalny za 50 zł i specjalny za 100 zł, z którego połowa trafi do Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska “Formuła Dobra”.

Od stacjonarnych hospicjów domowe różnią się tym, że to zwyczajne domy, zwyczajne mieszkania. Zwyczajne – i niezwyczajne, przez terminalną chorobę któregoś z domowników. W takie domy wchodzi “Formuła Dobra”, by leczyć, rehabilitować, uśmierzać ból pacjentów, ale też na wszelkie dostępne sposoby wspierać ich rodziny.

“Formuła Dobra” działa 8 lat i jest największą tego typu jednostką medyczną w Polsce. Ma swą centralę we Wrocławiu i sieć filii m.in. dla pacjentów z okolic Legnicy, Chojnowa, Głogowa, Świebodzic, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Zgorzelca czy Kłodzka. Taka struktura zapewnia krótki czas dojazdu do pacjenta.

Aktualni ”Formuła Dobra” ma pod swoją opieką 160 pacjentów cierpiących na nieuleczalne choroby.
- W hospicjum dziecięcym mamy przede wszystkim do czynienia z chorobami neurologicznymi, genetycznymi. Wbrew wyobrażeniom oferujemy pomoc nie tylko pacjentom onkologicznym – informuje lekarz Krzysztof Szmyd, prezes i kierownik “Formuły Dobra”.

Pacjentami domowego hospicjum są noworodki, kilkuletnie dzieci, nastolatki i młodzi ludzie tuż za progiem dorosłości. Stowarzyszenie otacza ich całościową, holistyczną opieką, dzięki zaangażowaniu 120-osobowego zespołu, w którym są m.in. lekarze, pielęgniarki, psychologowie, osoby duchowne, pracownicy socjalni i administracyjni. Częścią “Formuły Dobra” jest hospicjum perinatalne dla rodzin, które w czasie ciąży dowiedziały się o nieuleczalnej chorobie swego dziecka, i Grupy Wsparcia dla Rodzin po Stracie.

- Nie znam placówki medycznej pracującej z takim zaangażowaniem i oddaniem jak “Formuła Dobra” – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

- Hospicjum jest bardzo blisko rodziny – mówi  psycholog Anna Gil-Gumowska, wiceprezes stowarzyszenia. – Stajemy się po trosze częścią tego domu. Chcemy reagować na wszelkie problemy rodzin, nie tylko kwestie medyczne, ale też np. socjalne. Jeśli mogą pomóc zabiegi ponad te gwarantowane przez system opieki zdrowotnej albo jeśli pojawia się potrzeba wyjazdu, wypoczynku, to te rodziny mogą na nas liczyć.

I tu pojawia się przestrzeń dla teatru, bo na ten “naddatek” nie wystarczają środki z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby zdobyć pieniądze na działalność personel hospicjum wspierany przez wolontariuszy organizuje wiele akcji charytatywnych, zbiórek i kwest. Ambasadorami “Formuły Dobra” są Bożena i Lech Janerkowie, a od roku hospicjum może liczyć też na przyjaciół z Teatru Modrzejewskiej. W kwietniu 2023 roku dla dzieci z hospicjum legniccy aktorzy zagrali inspirowany Szekspirem “Świat na głowie” i – jak mówi Jacek Głomb - to była udana akcja.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KWADRAT_BANER_oprowadzanieEMPATIA

W piątek pożegnanie ze Srebrem w Galerii Sztuki

Read More →