Po raz drugi drużyna Teatru Modrzejewskiej łączy siły z drużyną “Formuły Dobra” – stowarzyszenia, które prowadzi domowe hospicjum dla dzieci z Dolnego Śląska. 5 kwietnia kabaret Piękna Helena wystawi w Legnicy program oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego. Do hospicjum trafi część pieniędzy z biletów wstępu i cały dochód z licytacji rozmaitych rarytasów, w tym najnowszego albumu Lecha Janerki z autografem.
Na ogół kabaretowy spektakl “Portret Polaka po szkodzie” Teatr Modrzejewskiej gra w swej teatralnej kawiarni, ale tym razem Piękna Helena przeniesie się na Scenę Gadzickiego. W trakcie występu artyści będą licytować m.in. wspomniany winyl Janerki, płytę Maryli Rodowicz z autografem artystki, podpisane przez autorki książki Marii Peszek, Joanny Bator czy Doroty Masłowskiej.
Na ten wyjątkowy wieczór obowiązują dwa rodzaje biletów: normalny za 50 zł i specjalny za 100 zł, z którego połowa trafi do Stowarzyszenia Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska “Formuła Dobra”.
“Formuła Dobra” działa 8 lat i jest największą tego typu jednostką medyczną w Polsce. Ma swą centralę we Wrocławiu i sieć filii m.in. dla pacjentów z okolic Legnicy, Chojnowa, Głogowa, Świebodzic, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Zgorzelca czy Kłodzka. Taka struktura zapewnia krótki czas dojazdu do pacjenta.
Aktualni ”Formuła Dobra” ma pod swoją opieką 160 pacjentów cierpiących na nieuleczalne choroby.
- W hospicjum dziecięcym mamy przede wszystkim do czynienia z chorobami neurologicznymi, genetycznymi. Wbrew wyobrażeniom oferujemy pomoc nie tylko pacjentom onkologicznym – informuje lekarz Krzysztof Szmyd, prezes i kierownik “Formuły Dobra”.
Pacjentami domowego hospicjum są noworodki, kilkuletnie dzieci, nastolatki i młodzi ludzie tuż za progiem dorosłości. Stowarzyszenie otacza ich całościową, holistyczną opieką, dzięki zaangażowaniu 120-osobowego zespołu, w którym są m.in. lekarze, pielęgniarki, psychologowie, osoby duchowne, pracownicy socjalni i administracyjni. Częścią “Formuły Dobra” jest hospicjum perinatalne dla rodzin, które w czasie ciąży dowiedziały się o nieuleczalnej chorobie swego dziecka, i Grupy Wsparcia dla Rodzin po Stracie.
- Nie znam placówki medycznej pracującej z takim zaangażowaniem i oddaniem jak “Formuła Dobra” – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.
- Hospicjum jest bardzo blisko rodziny – mówi psycholog Anna Gil-Gumowska, wiceprezes stowarzyszenia. – Stajemy się po trosze częścią tego domu. Chcemy reagować na wszelkie problemy rodzin, nie tylko kwestie medyczne, ale też np. socjalne. Jeśli mogą pomóc zabiegi ponad te gwarantowane przez system opieki zdrowotnej albo jeśli pojawia się potrzeba wyjazdu, wypoczynku, to te rodziny mogą na nas liczyć.