schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Parafianie z Karpnik chcą zmienić diecezję

Przez   /   20/11/2012  /   4 Comments

Parafianie z Karpnik koło Jeleniej Góry mają dość bezradności legnickiej kurii, która od 14 miesięcy nie potrafi usunąć z ich plebanii poprzedniego proboszcza. Mieli nadzieję dziś ostatecznie rozmówić się w tej sprawie z biskupem, ale go nie zastali. Zapowiadają, że następnym razem przyjadą do Legnicy z namiotami i rozpoczną oblężenie kurii.

Grupa kilkunastu mieszkańców Karpnik pojawiła się dzisiaj pod Kurią Biskupią w Legnicy. Są wykończeni trwającym od miesięcy konfliktem o plebanię zajmowaną przez ks. Marka Skolimowskiego.

- 14 miesięcy temu ksiądz Skolimowski został odwołany z funkcji proboszcza naszej parafii – opowiada Teresa Kania, przewodnicząca komitetu protestacyjnego. – Decyzja uprawomocniła się 18 maja 2012 roku. A ksiądz dalej siedzi na plebanii. Nowy proboszcz, powołany dekretem biskupa, od maja codziennie dojeżdża do nas z oddalonych o 15 km Mysłakowic, bo nie może wejść do plebanii. Ma kancelarię w samochodzie. Ks. Skolimowski nie oddał mu ksiąg parafialnych. Zamyka kościół, wiesza kłódki na cmentarzu, utrudniając grzebanie zmarłych i stawianie pomników.

Ks. Skolimowski nie chciał przyjąć parafii wskazanej mu przez biskupa. Nie zgodził się tez przenieść do Domu Księży Emerytów w Legnicy, choć kuria zapewniała mu nie tylko mieszkanie, ale też pieniądze za pracę w Caritasie. Problemem jest siedem koni, które jako zapalony hodowca trzyma przy plebanii w Karpnikach.

Za przeciąganie się konfliktu wierni z Karpnik  obwiniają biskupa Stefana Cichego. Zapowiadają, że jeśli tym razem nie pomoże im pozbyć się byłego proboszcza, w przyszłym tygodniu wrócą do Legnicy w trzy autokary, rozbiją namioty przed budynkiem i zaczną oblężenie kurii. Ale wówczas poza eksmisją ks. Skolimowskiego będą żądać również odwołania biskupa Tadeusza Cichego z funkcji ordynariusza diecezji.

Protestujący żadnego z legnickich biskupów  w kurii nie zastali. Trzy osoby z delegacji zgodził się przyjąć ks. kanclerz Józef Lisowski. Reszta czekała przed kratą przy wejściu.

- Usłyszeliśmy, że procedury wciąż się toczą. Od decyzji Kongregacji do Spraw Duchowieństwa, nakazującej opuścić parafię,  ks. Skolimowski odwołał się do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Kuria czeka więc, co postanowi Watykan – relacjonują nam efekty spotkania mieszkańcy Karpnik.

Parafianie złożyli petycję, w której domagają się wyprowadzenia byłego proboszcza z plebanii. Zdecydowali, że w tej sytuacji do niedzieli będą oczekiwać w Karpnikach na przyjazd  przedstawiciela kurii, który wyjaśni mieszkańcom status ks. Skolimowskiego.

W przesłanym wczoraj piśmie do wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego poprosili, by ze  względu na nieudolność legnickiej kurii  parafię w Karpnikach przejęła inna diecezja. Zapowiadają, że jeśli Kościół katolicki nie będzie w stanie poradzić sobie z problemem, są gotowi zwrócić się o pomoc do zielonoświątkowców lub świadków Jehowy.

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 4169 dni temu dnia 20/11/2012
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Listopad 20, 2012 @ 3:02 pm
 • W dziale: wiadomości

4 komentarze

 1. realista pisze:

  kochani kiedy przestaniecie mówić językiem nienawiści. Skąd tyle wulgaryzmu .Karpniki stały się cyrkiem .Panowie którzy z uporem maniaków wypisujecie błazenady na plakatach i rozwieszacie po drzewach i tablicach.Opamiętajcie się.Chyba za dużo czytacie gazetę NIE Urbana.Bo język ten sam.Chodzicie na niedzielne msze czy wam nie wstyd .Co wy soba reprezentujecie.Marność i tylko marność.

 2. Weronica pisze:

  Tak to jest, jak się pozwala największemu sekciarzowi byłemu proboszczowi Markowi S. na to, żeby robił co chce, od brania grubej kasy nawet od biednych za pogrzeb, komunię, do traktowania parafian jak śmieci, bo on jako kapłan jest wyżej aniołów. Po co się ksiądz zasłania świętym Janem Marią Vianney em czy świętym Ojcem Pio, oni kochali Boga i bliźnich, nie to co ksiądz. Tak skłócić, tak niszczyć ludzi, kto za to księdzu płaci? Wstyd! Hańba! Oszczędź wstydu sekciarzu i odejdź. Bo może Ci się wydawać księże Marku że wszystkich można oszukać nawet Biskupa, ale Boga nie!

 3. !!!!!!!!!!!!!!! pisze:

  PARAFIANIE Z KARPNIK CHCĄ ZMIENIĆ DIECEZJĘ: http://24legnica.pl/?p=6919
  W przesłanym wczoraj piśmie do wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego poprosili, by ze względu na nieudolność legnickiej kurii parafię w Karpnikach przejęła inna diecezja. Zapowiadają, że jeśli Kościół katolicki nie będzie w stanie poradzić sobie z problemem, są gotowi zwrócić się o pomoc do zielonoświątkowców lub świadków Jehowy.
  (Mt 24,12), a świat stał się pustynią? i ?Ludzie coraz bardziej oddalają się od Boga, a ich serca ogarnia lód egoizmu i nienawiści. Świat, w którym żyjecie stał się jałową i zimną pustynią? … ?wielkie odrzucenie Boga czyni z ziemi olbrzymią pustynię? i ?Każdego dnia jesteście karmieni z a t r u t y m c h l e b e m z ł a i pojeni u s k a ż o n e g o ż r ó d ł a n i e c z y s t o ś c i. Ukazuje się wam zło jako dobro (Iz 5,20!), grzech ? jako wartość; przekroczenie Prawa Bożego ? jako przeżywanie waszej autonomii i osobistej wolności. Przez to dochodzi się do utraty świadomości grzechu jako zła.
  Niesprawiedliwość, nienawiść i bezbożność okrywa ziemię jak jakaś gęsta, czarna chmura i czyni z niej w i e l k ą p u s t y n i ę pozbawioną życia i miłości? i ?Świat, w którym żyjecie stał się większą niż kiedykolwiek pustynią, rodzącą zatrute i złe owoce. Są to owoce nienawiści i przemocy, zepsucia i bezbożności, nieczystości i bałwochwalstwa. Wasze c i a ł a zostało wzniesione do rangi b o ż k a i poszukuje się przyjemności jako wartości?

 4. Dosyć!!!!!!!!!! pisze:

  DOSYĆ!!!! JUŻ TYCH BLUŹNIERSTW!!!
  DOBRY CHRZEŚCIJANIN NIE DLA SPRAWY TEGO ŚWIATA UCIEKA PRZED NIM JAK SZCZUR Z WODY. SERCE ZŁYCH LUDZI PODOBNE DO MROWISKA GRZECHÓW I DO KAWAŁKA ZEPSUTEGO MIĘSA, O KTÓRE ROBACTWO TOCZY BÓJ. Święty Jan Maria Vianney Zapiski z Ars

  Cała prawda na str,:http://www.skolimowskimarek.pl/?p=pytania
  http://www.nj24.pl/article/sad-odrzucil-pozew-proboszcza?page=1#comment-69449

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →