Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Oszust wyłudził 9 tys. zł od staruszki udając jej syna

Przez   /   08/10/2019  /   No Comments

Osoby starsze cały czas są na celowniku oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. Wczoraj po południu Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał zgłoszenie od 90-letniej kobiety, która została oszukana metodą „na syna”. Oszuści wyłudzili od kobiety 9 tysięcy złotych. Seniorka była przekonana, że przekazuje pieniądze dla syna.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Są jednak osoby łatwowierne, których życzliwość zostaje wykorzystana.

Wczoraj na terenie Legnicy została oszukana 90-letnia kobieta, która padła ofiarą oszustwa metodą „na syna”. Sprawcy wyłudzili od seniorki 9 tys. złotych. Kobieta przekazała im wszystkie swoje oszczędności, które trzymała w mieszkaniu.

Sprawcy, którzy oszukują metodą „na syna” bądź na innego członka rodziny, działają zazwyczaj w ten sam sposób. Dzwonią do starszych osób podając się za ich  syna lub wnuka. Tłumaczą, że  spowodowali wypadek i potrzebują pieniędzy, żeby nie pójść do więzienia. Swój zmieniony głos usprawiedliwiają chorobą.

Starsze, często schorowane i zazwyczaj łatwowierne osoby , które chcą nieść pomoc dla swoich bliskich, często dają się oszukać. Dlatego bardzo ważne jest, aby informować swoich rodziców i dziadów a także sąsiadów i znajomych o sposobie działania oszustów i ostrzegać ich przed tego typu osobami. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

sierż. szt. Anna Tersa

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 241 dni temu dnia 08/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 8, 2019 @ 3:37 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KD03-1024x683

Czy Koleje Dolnośląskie stać na hybrydowe pociągi?

Read More →