Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Oskarżeni o wyłudzenie 148 mln zł czekają na wyrok

Przez   /   10/05/2019  /   No Comments

Sąd Okręgowy w Legnicy przedłużył do 12 czerwca przerwę w rozprawie członków międzynarodowej grupy przestępczej oskarżonej o oszustwa w handlu złomem miedzianym i miedzianymi katodami. Czeka na informacje z Węgier, gdzie zapadały wyroki dotyczące części oskarżonych. Wszystko wskazuje jednak na to, że sprawa zakończy się jeszcze przed wakacjami. 

Już wcześniej sędzia Bartłomiej Treter zwrócił się do węgierskiego wymiaru sprawiedliwości o przesłanie wyroków, jakie w trakcie legnickiego procesu zapadły w sprawie działalności grupy na Węgrzech. Odpowiedź dotąd nie nadeszła. W poczet materiału dowodowego sąd zaliczył więc kilka polskich wyroków, w których pojawiły się nazwiska oskarżonych, i czeka na kolejne.

Poza Polakami, w skład grupy wchodziło 9 obywateli Węgier i jeden obywatel Czech. W sumie aktem oskarżenia zostały objęte 42 osoby. Grupę rozpracowywał Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu Prokuratury Krajowej, który w lipcu 2016 roku skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Legnicy. Według wyliczeń z aktu oskarżenia, grupa wyłudziła co najmniej 148 mln zł podatku VAT. Zanim pojawiła się w Polsce, działała na Węgrzech i w Czechach. Oskarżeni sprowadzali z państw Unii Europejskiej do Polski złom miedziany i katody. Formalnymi nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce, które nie zamierzały i nie płaciły należnego podatku VAT.  Towar odsprzedawano kolejnym nabywcom. Na końcu długiego łańcuszka firm była spółka Metraco, które zaopatruje huty KGHM. Transakcje były tylko “na papierze” (fizycznie w tych pośrednich ogniwach ani złomu, ani katod nigdy nie widziano). Firmy – “znikający podatnicy” – były następnie zamykane lub odsprzedawane, a reprezentujące je osoby ukrywały się.

Prokurator Marcin Kucharski wnioskuje o surowe kary: od 2 do 15 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uwzględni jego wniosek, na 15 lat za kratki trafi główny sprawca – Grzegorz G., z zawodu krawiec.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 531 dni temu dnia 10/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 10, 2019 @ 1:54 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sesja-267-1024x682

Złotoryja. Jutro decyzja o wyborze prezesa dla szpitala?

Read More →