schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Olimpiada dla znawców średniowiecza w Witelonce

Przez   /   05/05/2022  /   No Comments

Po 15 latach istnienia prestiżowa, ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna ma nowego gospodarza. Od tego roku Komitet Główny Olimpiady mieści się nie w Gdańsku, a w Legnicy – w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Mediewistyka to dziedzina nauki, zajmująca się różnymi zagadnieniami epoki średniowiecza. I choć temat może się wydawać mało interesujący dla dzisiejszych nastolatków, to na pierwszą w piętnastoletniej historii Olimpiady edycję, która odbyła się w Legnicy, przyjechali uczniowie z wielu regionów Polski: Białegostoku, Krakowa, Zabrza, Inowrocławia i innych miast.

Uczeń przegania mistrza

- W dodatku ci nastolatkowie, finaliści regionalnych etapów Olimpiady, reprezentowali tak wysoki poziom wiedzy o średniowieczu, że niejeden nauczyciel historii mógłby się od nich uczyć – mówi Dariusz Wędzina, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Mediewistycznej, pracownik dydaktyczny Collegium Witelona i dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.
- To naprawdę budujące, że nastoletni uczniowie wykazują się w dzisiejszych czasach taką pasją, wiedzą i zainteresowaniem średniowieczem – dodaje Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, które było jednym z partnerów Olimpiady.
Zwyciężczynią XV Olimpiady Mediewistycznej została Julia Strankowska z II LO w Białymstoku, II miejsce zajął Adam Szydzik z II LO w Inowrocławiu, III miejsce Jakub Truszel z V LO w Krakowie, IV miejsce wywalczył Mikołaj Rzyski z II LO w Inowrocławiu.
Dwaj najlepsi laureaci Olimpiady uzyskali prawo do zwolnienia z procedury rekrutacyjnej na kierunek historia w Uniwersytecie Gdańskim, dwaj kolejni laureaci otrzymali zwolnienie z procedury rekrutacyjnej na kierunki prawnicze w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.

Rywalizacja i wycieczka

Laureaci i finaliści otrzymali także dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatorów Olimpiady – Collegium Witelona Uczelnię Państwową i Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, partnerów – Muzeum Miedzi w Legnicy i Urząd Miasta w Legnicy oraz sponsorów – firmę CHORS z Wrocławia (fundatora nagrody głównej dla zwyciężczyni Olimpiady w wysokości 1 500 zł), firmę ZAKOR z Legnicy, Koleje Dolnośląskie oraz Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
Goszczący w Legnicy uczestnicy Olimpiady i ich opiekunowie mieli również okazję poznać miasto – zorganizowana została dla nich wycieczka do Zamku Piastowskiego, Mauzoleum Piastów, Muzeum Miedzi, Katedry oraz legnickich kościołów.

Z Gdańska do Witelonki

Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna odbywa się od 2006 r. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Gdański i w tym mieście odbywała się do ubiegłego roku. Od 2022 r. gospodarzem Olimpiady jest Collegium Witelona.

Źródło: Collegium Witelona. Uczelnia Państwowa w Legnicy

FOT. COLLEGIUM WITELONA. UCZELNIA PAŃSTWOWA W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 14 dni temu dnia 05/05/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 5, 2022 @ 11:55 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mistrzowie_z_kghm_w_szkolach_podstawowych_zaglebia_miedziowego

KGHM organizuje lekcje z Mistrzami dla ósmoklasistów

Read More →