Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Jak praktycznie przygotować się do zawodu higienistki stomatologicznej?

Przez   /   25/04/2022  /   No Comments

Higienistki i asystentki stomatologiczne nie narzekają na brak pracy. Są potrzebne w każdym gabinecie dentystycznym, a tym bardziej w wyspecjalizowanych klinikach stomatologicznych. Dowiedz się jak zostać higienistką stomatologiczną.

Aby móc pracować w zawodzie higienistki stomatologicznej nie trzeba kształcić się wiele lat, wystarczy ukończenie dwuletniego studium, zainteresowanie tematyką i chęć do pracy.

Higienistka stomatologiczna – co robi?

Czym zajmuje się higienistka? Przede wszystkim tzw. stomatologią estetyczną. Stanowi niezbędną pomoc dla każdego dentysty. Wykonuje zabiegi profilaktyczno-lecznicze, obsługuje urządzenia i instrumenty dentystyczne, wykonuje badania diagnostyczne zlecone przez stomatologa, przygotowuje i utrzymuje w gotowości do pracy gabinet stomatologiczny, przygotowuje pacjentów do zabiegów, wykonuje przegląd uzębienia, prowadzi dokumentację stomatologiczną. Poza tym prowadzi również działalność z zakresu edukacji stomatologicznej i promocji zdrowia oraz zajęcia instruktażowe z zakresu higieny jamy ustnej.

Higienistka może samodzielnie przeprowadzać czynności takie jak: lakowanie zębów, piaskowanie oraz fluoryzacja.

Higienistka stomatologiczna – jaka szkoła?

Aby zostać higienistką, należy ukończyć dwuletnie studium higienistki stomatologicznej. Jest to kierunek bezpłatny. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu uzyskuje się tytuł higienistki stomatologicznej i świadectwo MEiN oraz kwalifikację zawodową Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia (MED.02).

Nauka w studium obejmuje wiedzę na temat wyposażenia pracowni stomatologicznej, narzędzi, materiałów i aparatury diagnostycznej, a także odkażania, sterylizacji i konserwacji.

Więcej na temat możliwości kształcenia w tym zawodzie na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/higienistka-stomatologiczna.

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać?

Jeśli chodzi o zarobki, to wg danych firmy Sedlak&Sedlak mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku ze stycznia 2022 roku wynosi 3800 zł brutto. Połowa higienistek zarabia od 3290 zł do 4570 zł brutto, a 25% z nich zarabia więcej. Oczywiście na początku, gdy higienistka nie ma jeszcze doświadczenia, może zarabiać mniej. Dodatkowe benefity pracownicze to najczęściej możliwość udziału w kursach i szkoleniach branżowych oraz prywatna opieka medyczna. Wszystko zależy od tego czy higienistka pracuje w dużej klinice czy małym gabinecie.

 

Warto podkreślić, że higienistki i asystentki stomatologiczne nie mogą narzekać na brak pracy. Mogą pracować w gabinetach dentystycznych w szkołach i innych jednostkach edukacyjnych oraz ośrodkach opiekuńczych, a także w prywatnych gabinetach i klinikach dentystycznych, których powstaje coraz więcej z uwagi na fakt, że ludzie coraz bardziej dbają o uzębienie. Mogą także prowadzić własną działalność z zakresu edukacji stomatologicznej i instruktażu prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 402 dni temu dnia 25/04/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 25, 2022 @ 10:25 am
  • W dziale: styl życia, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Fot 1 (2)

W czerwcu podróżni mogą stanąć do kolejowego wyścigu

Read More →