Jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Obywatel Nikomu Nieznany wyszedł na ulice

Przez   /   01/07/2013  /   No Comments

W czwartek dużo działo się w rynku. Jednym z wydarzeń była akcja społeczna w ramach projektu ONN ? Obywatel Nikomu Nieznany, zainicjowana przez legnicką Fundację Fundacja Sztuka dla Ludzi. Uczestnicy projektu są wspierani przez wolontariuszy związanych z Otwartą Pracownią Sztuki (działającą przy Galerii Sztuki).

O 16.00 młodzież pojawiła się w legnickim Rynku w zaprojektowanych na tę okazję koszulkach i uświadamiała napotkanych rówieśników i nie tylko nt. obywatelskiej aktywności. Młodzi rozdawali przypinki i wlepki, które są skutecznym i atrakcyjnym dla ich pokolenia sposobem komunikacji. Przez kilka m-cy tworzyli je na zajęciach prowadzonych przez artystów z Fundacji ? Bartłomieja Srokę i Dagmarę Angier-Srokę. Młodzież swoimi wypowiedziami przez sztukę zachęcała do otwarcia oczu na sprawy dotyczące nas wszystkich, do nonkonformistycznego podejścia do świata, do zabrania głosu i dowartościowania bezpośrednich relacji międzyludzkich. ?Paint your life? (Ubarw swój świat), ?zostaw po sobie ślad?, ?popatrz na świat z innej perspektywy? ? proponowali. ?Wyjdź poza schemat?, ?przebij wzrokiem zmowę milczenia? ? krzyczały z kolei bilboardy. Na terenie Legnicy na dzień akcji pojawiło się pięć autorskich bilboardów autorstwa sześciu młodych legniczan. Zaprojektowali je z myślą o swych rówieśnikach, mówiąc do nich i o nich. Przez miesiąc będą wisiały przy ul. Jaworzyńskiej 8 (koło piekarni), Złotoryjskiej 88, Gwarnej (obok Baszty), Nowej przy targu miejskim i na skrzyżowaniu Wrocławskiej i Gwiezdnej.    

 

W swych projektach młodzi odnieśli się też do ekologii i praw zwierząt, władzy, a nawet pomnika wdzięczności armii radzieckiej. Wskazali na najbardziej palące problemy własnego pokolenia i otoczenia. To wszystko ma otworzyć oczy młodym mieszkańcom miasta na ważne kwestie małej ojczyzny i przekonać ich, że ich głos się liczy. Istotne było, że była to akcja młodych dla młodych. To, że są nieletni, nie oznacza, że za młodzi, by mówić o ważnych rzeczach; by być świadomymi i aktywnymi uczestnikami lokalnego życia społecznego.

 

Przełamywanie milczenia zaczyna się właśnie od noszenia przypinki, która choć ma kilka cm, może być przecież odważną manifestacją poglądów. W ręce młodych legniczan trafiło 2400 takich przypinek i 5600 naklejek. Pośród ?oznakowanych? przez młodych działaczy w koszulkach z barwnym logiem akcji znaleźli się także prezydent miasta i jego zastępczyni, jak również legniccy dziennikarze.     

 


 

Częścią akcji jest również blog (www.obywatelnn.pl), tworzony z myślą o sztukach wizualnych jako narzędziach komunikacji społecznej. Zwraca on uwagę na podobne problemy i akcje prowadzone na świecie, wskazuje jak  działać, by wspierać i budować kampanie społeczne. Fundacja zaprasza do odwiedzenia go i czeka na Wasz głos!

*          *          * 

 

Projekt ONN ? Obywatel Nikomu Nieznany ruszył w lutym br. W jego trakcie grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej tworzyła w technikach plastycznych i graficznych komunikaty, które funkcjonują w lokalnej przestrzeni miejskiej oraz w sieci. Uczniowie projektowali wlepki, przypinki i bilboardy. Tworzyli narzędzia do inicjowania prospołecznych akcji, ale co najważniejsze ? dostali prawo głosu, by móc uświadamiać swoich rówieśników i otoczenie. Druga tura projektu dla kolejnych uczestników ruszy od września. Szczegóły na stronie Fundacji i jej profilu na Facebooku. 

 

 

 

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Sztuka dla Ludzi, a partnerem Galeria Sztuki. Patronat medialny nad projektem objął portal www.kampaniespoleczne.pl. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej (Swiss Contribution). Potrwa do końca roku 2013.

 

 Tekst i zdjęcia: JT/ Galeria Sztuki w Legnicy

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2643 dni temu dnia 01/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 1, 2013 @ 9:23 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

dwurnik

Malarstwo Edwarda Dwurnika w Muzeum Miedzi

Read More →