Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Nextbike ma problemy. Ale rowery w Legnicy zostają

Przez   /   21/05/2020  /   No Comments

Spółka Nextbike, która jest także operatorem Legnickiego Roweru Miejskiego zapewnia, że rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Legniczanie mają do dyspozycji 122 rowery standardowe, 5 tandemów i 5 rowerów dziecięcych na 15 stacjach. Według operatora nie ma zakłóceń w ich wypożyczaniu.

Zarząd Nextbike Polska podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce. Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki.

– Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Legnicki Rower Miejski wystartował w tym sezonie 16 marca. Ale już dwa tygodnie później system został zamrożony z powodu koronowirusa, aż na 35 dni. Ponownie rowery możemy wypożyczać od 6 maja. Podobnie jak w innych miastach nie jest z tym najlepiej. W ciągu 13 dni odnotowano w Legnicy 2913 wypożyczeń. Dla porównania w tym samym okresie minionego roku było ich 4050.

Zgodnie z umową sprzed wybuchu epidemii sezon roweru miejskiego miał trwać do 15 listopada 2020 r. Miasto podpisało z Nextbike aneks do umowy, w którym okres funkcjonowania został przedłużony o 35 dni, do 20 grudnia 2020 r. W aneksie ustalono, że 80 proc. wynagrodzenia jest wypłacane zgodnie z harmonogramem, a 20 proc. zostanie wypłacone w grudniu. Wykonawca został zobowiązany do świadczenia usługi dłużej – o okres, w którym system rowerowy nie funkcjonował.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIEJSKI W LEGNICY

Oświadczenie Nextbike Polska S.A.: 

Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce. Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki. Nextbike Polska S.A., podobnie jak wiele innych firm z branży transportowej, boryka się obecnie z gwałtownym spadkiem przychodów w związku z obowiązującym do 1 kwietnia do 5 maja br. zakazem korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich.

– Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

W ocenie zarządu, przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki. Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie spółka zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych. Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zawarcie układu z wierzycielami ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości. To wszystko, zdaniem spółki, pozwoli na utrzymanie płynności finansowej, a także obsługi systemów rowerów miejskich w 39 systemach.

Restrukturyzacja to standardowa procedura przewidziana kodeksem handlowym w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. Nie oznacza zagrożenia dla bieżącego funkcjonowania spółki.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

grafika-dzień-ziemi

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

Read More →