PWSZ_wirt
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. Dobro a zło

Przez   /   13/04/2021  /   6 Comments

Słucham w radiu policyjnego związkowca, który komentuje głośne na całą Polskę nagranie z rozpędzania antycovidowego protestu w Głogowie. Próbuje wytłumaczyć, że to kibole bawili się w obronę demokracji i że brutalnie potraktowana przez funkcjonariuszy kobieta nie jest niewiniątkiem, ma założoną kartotekę, więc jakby tam był to on – nadkomisarz Sławomir Koniuszy – też by ją zdzielił pałką, złapał za gardło i rzucił na ziemię.

Dla nadkomisarza Sławomira Koniuszego sytuacja jest klarowna: protestujący uosabiali zło, policja dobro a wszak dobru wolno czynić zło w imię dobra. Tak rozumowali uczestnicy wypraw krzyżowych, gdy ogniem i mieczem krzewili chrześcijaństwo w Ziemi Świętej, i przybyli z cywilizowanej Europy konkwistatorzy, którzy wycinali w pień prymitywne ludy na antypodach budując lepszy śwat. Tak uważali komuniści, kiedy rozkułaczali wsie lub rozstrzeliwali pod ścianmi straceń wrogów ludu, i partyzanckie bandy w przypływie patriotyzmu napadające na wsie pod białoruską granicą. Tak wydawało się pobożnym katolikom pilnującym podpalanej przez sąsiadów stodoły w Jedwabnym lub mieszkańcom Kielc obchodzącym kibuc z naszykowanymi do bicia Żydów żeberkami od kaloryferów. Tak Hitler uzasadniał konieczność budowy coraz bardziej wydajnych komór gazowych i krematorów.

Znam proporcje. Przywołując tę litanię mam na myśli tylko to, że postępki krzyżowców, konkwistatorów, utrwalaczy władzy ludowej czy morderców Żydów tak jak słowa nadkomisarza Sławomira Koniuszego mają źródło w pogardzie. Nie pałam sympatią do kiboli. Jestem skłonny uwierzyć, że wśród ludzi, którzy wyszli w niedzielę na ulice Głogowa, byli zadymiarze szukający zwarcia z policją. Być może rzeczywiście kobieta, w obronie której stają politycy opozycji i prodemokratyczne organizacje, ma tak bogatą kartotekę jak twierdzi nadkomisarz. Ale to wciąż nie powód, by bić ją policyjną pałką, łapać za gardło, przewracać na chodnik. Na żadnym z nagrań opublikowanych w tej sprawie – łącznie z filmem udostępnionym przez policję – nie widać niczego, co uzasadniałoby taką reakcję funkcjonariusza. Jego zachowanie wydaje się nieprofesjonalne, nieadekwatne do sytuacji. Rozumiem jednak, że dał się ponieść emocjom. Nadkomisarza Sławomira Koniuszego w radiu niosą nie emocje, a pogarda. I święta wiara w moralne prawo do czynienia zła w imię dobra.

Piotr Kanikowski

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 26 dni temu dnia 13/04/2021
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 13, 2021 @ 11:27 am
 • W dziale: wiadomości

6 komentarze

 1. lustrator pisze:

  Nasza policja niech bierze nauki u Niemców i Francuzów a nie stoi>>>>> a jak zmienisz kanał w gadzinówce pajacyku to sie dowiesz ze we Francji i Niemczech lali demonstrantow bo ci podpalali sklepy, samochody i opony.

 2. lustrator pisze:

  no jasne biedaku.O takich wlasnie piszemy.Nie moge sie doczekac kiedy tobie tez przype..la w leb za wiare katolicka jak przyjdzie czarzasty

 3. Legniczanin pisze:

  Do obiektywnego…
  niedawna historia zna przypadki takich herosów co walili pałą na oślep i strzelali do ludzi wychodzących z kolejki podmiejskiej. Kiedyś to się nazywało ZOMO!

  Władza deprawuje a każdy funkcjonariusz publiczny w tym policjant winien być “opiekunem spolegliwym” a nie bezdusznym i bezmózgim żandarmem ślepo wykonującym najgłupsze rozkazy! Nic nie usprawiedliwia znęcania się tępego osiłka nad bezbronną kobietą!!!

 4. obiektywny pisze:

  Ja pochwalę tego policjanta ,tej rozwydrzonej dziewczynce należał się taki klaps już dawno. Nasza policja niech bierze nauki u Niemców i Francuzów a nie stoi a gównażeria pluje im w twarz ,dość takich zachowań.

 5. nieobiektywny czytelnik pisze:

  Panie Piotrze ja dorzuciłbym jeszcze dwa cytaty z “1984″ Georga Orwella:

  “Władza polega na poniżaniu i na zadawaniu bólu. Władza oznacza rozrywanie umysłów na strzępy i składanie ich ponownie według obranego przez siebie modelu”

  “Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie! “

 6. lustrator pisze:

  Piękne i TAKIE proste. Jestem wzruszony. A co o tym powie podkomisarz…to mnie to go…no obchodzi tak samo jak on..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bez tytułu

Zagrodno. Nadzwyczajna sesja i co z niej wynikło

Read More →