UM kobiety
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Marszałek zwiększył budżet teatru. Prezydent wciąż skąpi

Przez   /   03/01/2020  /   No Comments

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego znacząco – o prawie 1,2 mln zł – zwiększył dotację dla Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. To pozwoli placówce odzyskać finansową równowagę, utraconą w roku 2015 po wycofaniu się KGHM ze sponsorowania legnickich spektakli. Dotacja prezydenta Legnicy dla miejskiej sceny od 2009 roku nie wzrosła o grosz.  

Zgodnie z umową z 2009 roku, działalność Teatru Modrzejewskiej jest finansowana wspólnie przez marszałka Dolnego Śląską i prezydenta Legnicy. Jednak z każdym rokiem rośnie dysproporcja pomiędzy ich zaangażowaniem w utrzymanie legnickiej sceny. W roku 2020 marszałek przeznaczy na ten cel 4 289 880 zł, czyli o 1 179 823 zł więcej niż w roku ubiegłym. Prezydent Legnicy ma dla teatru zarezerwowane w budżecie tylko 1,5 mln zł, czyli minimum, do jakiego zobowiązuje go umowa sprzed 11 lat. Nie reaguje na apele pracowników Modrzejewskiej. Ignoruje liczne sukcesy teatru, który w powszechnej świadomości jest kojarzony raczej ze skąpiącym mu funduszy miastem niż z hojniejszym marszałkiem.

441 735 zł z marszałkowskiej dotacji ma pokryć skutki ubiegłorocznych podwyżek płac dla pracowników teatru. Reszta (738 088 zł) zwiększyła pulę środków na bieżące utrzymanie sceny w Legnicy.

- Te pieniądze załatają nam dziurę budżetową, spowodowaną wycofaniem się KGHM ze sponsorowania naszych spektakli, i zabezpieczą stabilność w roku 2020 – ocenia Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Szczególnie wdzięczny jest wicemarszałkowi Michałowi Bobowcowi, odpowiedzialnemu w zarządzie województwa dolnośląskiego za kulturę,

- To wielki sojusznik naszego teatru. Człowiek, który rozumie rolę teatrów działających poza wrocławską aglomeracją. Dziękuję też radnym Sejmiku, którzy podczas sesji budżetowej zagłosowali za zwiększeniem dotacji – mówi Jacek Głomb.

Ponadto w budżecie Dolnego Śląska na rok 2020 zabezpieczono ponadto 6 mln zł na kolejne podwyżki dla pracowników wszystkich instytucji kultury, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Po zsumowaniu pieniędzy od marszałka Dolnego Śląska i prezydenta Legnicy budżet Teatru Modrzejewskiej na 2020 rok wynosi blisko 5,8 mln zł. Jacek Głomb liczy, że uda się go powiększyć o granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr złożył 9 wniosków na swoje projekty. Czeka na rozstrzygniecie konkursów. Wyniki tych starań poznamy – w zależności od woli ministra – pod koniec stycznia, w lutym lub w marcu.

Jacek Głomb zapowiada drugą próbę pozyskania środków z Funduszu Norweskiego na remont zabytkowego budynku na Nowym Świecie, gdzie teatr ma jedną ze swych scen. – Tych prac ani w ogóle żadnego innego remontu nie jesteśmy w stanie przeprowadzić bez wsparcia zewnętrznego – zaznacza dyrektor Jacek Głomb.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

(20) XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Zagrodno w dniu 24 listopada 2020 r. - YouTube – Opera 25.11.2020 153111

Czy mieszkańcy Zagrodna utoną w swoich śmieciach?

Read More →