schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Mapowanie szczęścia. Warsztaty w Galerii Ring

Przez   /   07/02/2023  /   No Comments

“Hyperborea”, wystawa Tomasza Bzdęgi w Galerii Ring w legnickim Rynku podsunęła pracownikom Galerii Sztuki pomysł na ciekawe warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegóły poniżej.

Gdybyśmy chcieli stworzyć Krainę Szczęścia z naszych wspomnień – co byśmy wybrali? Jakie miejsca? Czy pokój dziecinny, czy raczej osiedlowe podwórko? Kilka kamieni z wakacji czy ulubioną ścieżkę w parku? Może byłyby tam zapachy, ludzie, zwierzęta? Wszystko zależy od nas. W pierwszym tygodniu ferii – w czwartek, 16 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Ring –zapraszamy na warsztatowy eksperyment z własną biografią. Zajęcia będą inspirowane aktualną wystawą – “Hyperborea” Tomasza Bzdęgi. Stworzymy osobistą Hyperboreę, czyli wyspę szczęścia w formie mapy pokazującej dobre punkty naszej historii, pozytywne doświadczenia, miejsca spotkań. Wykorzystując przyniesione z domu zdjęcia i inne pamiątki (zasuszone liście, pocztówki) będziemy rysować, wycinać, wyklejać… Zainspirowani wierszem Wisławy Szymborskiej, który jest mottem aktualnej wystawy, poszukamy nazw dla naszych miejsc.

Hyperborea stanie się pretekstem do zadania sobie kilku osobistych pytań. Czy na wyspie będą jacyś ludzie? Zwierzęta? Jaką nazwę miałaby nasza kraina? Czy wszystko byłoby jawne i łatwo dostępne? Zastanowimy się, które z „naszych” miejsc umieścilibyśmy na uczęszczanych szlakach? Które ukryjemy w podziemnej krainie czy głęboko w morzu?
Drugą inspiracją dla warsztatów jest praktyka dryfu wymyślona przez artystów w połowie XX wieku. Spróbujemy całą grupą „podryfować” po naszych krainach i zobaczymy, co z tego wyniknie. Każdy z uczestników dokona krótkiej prezentacji
swojego kontynentu. W ten sposób obszar własny będzie miał udział w tym co wspólne i zaistnieje w historii innych.
Tworzenie mapy to proste zadanie. Ma jednak pewne walory terapeutyczne i samopoznawcze. Być może pozwoli przywołać pozytywne momenty w naszym życiu lub uruchomi odruch wdzięczności za to, co jest i co było. Pobudzi do refleksji nad naszym środowiskiem – zewnętrznym i wewnętrznym.
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży, dorosłych oraz dzieci wraz opiekunami (jeśli zechcą tworzyć wspólną mapę). Miejscem spotkania będzie Galeria Ring. Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: galeria@galeria.legnica.eu lub pod tel. 535 600 599

Zapraszamy równocześnie na wystawę Tomasza Bzdęgi „Hyperborea” w Galerii Ring. Noworudzki artysta stworzył malarską ilustrację mitu o Hyperborei. Ta usytuowana za siedzibą Boreasza (boga północnego wiatru) kraina była azylem szczęścia. Zasiedlający ją Hyperborejczycy opływali w dostatek a ich życie pełne było przyjemności. Kończyli je jednak rzucając się ze skały i… pozostawiając nas z pytaniem o naturę szczęścia. Ekspozycję można oglądać do 26 lutego (z przerwą techniczną pomiędzy 6 a 14 lutego). Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 438 dni temu dnia 07/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 7, 2023 @ 11:38 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →