OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Magda Drab napisała sztukę o kibicach. W sobotę czytanie

Przez   /   23/06/2015  /   No Comments

W sobotę Teatr Modrzejewskiej zaprasza na udramatyzowane czytanie sztuki “Dzielni chłopcy”.  Jej tekst – oparty na obserwacjach polskich kibiców – to literacki debiut aktorki Magdy Drab. Powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zjawisko przynależności do grupy czy wręcz plemienności, którego dotyka tekst “Dzielnych chłopców”, fascynuje Magdę Drab, choć aktorka przyznaje, że sama nigdy nie była kibicką. Jej drużyna to drużyna Teatru Modrzejewskiej, do której półtora roku temu dołączyła razem ze swym mężem Albertem Pyśkiem.

- Byłam zielona, gdy zabierałam się za ten projekt – opowiada.

Nim siadła do pisania, zjeździła Polskę. Rozmawiała z kibicami różnych drużyn i z nie-kibicami, a także reprezentującymi inne spojrzenie – przez pleksi tarcz – policjantami.  Z tych rozmów rodził się materiał, który testowała na próbach z udziałem siedmiorga aktorów (Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Albert Pyśk, Hubert Kułacz, Magdalena Drab). Stworzyli postacie wzorowane na realnie istniejących osobach. Z improwizacji wykluwały się sceny, które Magda wplotła w swój tekst. O merytoryczne poprawki prosiła kibiców Miedzi Legnca i GKS-u Katowice. Finałem projektu jest sobotnie czytanie oraz wydanie “Dzielnych chłopców” w formie książki.

Tytułowi “Dzielni chłopcy” to w istocie czterech chłopaków i jedna dziewczyna (bo, jak się okazuje, w środowisku kibiców dziewczyny też bywają “dzielnymi chłopcami”). Autorka opisuje różne aspekty życia kibica w formie 10 przykazań, świadomie wywołując w ten sposób religijne skojarzenia.

Udramatyzowane czytanie sztuki odbędzie się 27 czerwca o godz. 18 w Teatrze Modrzejewskiej. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie teatru.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3318 dni temu dnia 23/06/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 23, 2015 @ 2:37 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

445746453_969909658471270_8653720873677195199_n

“Świat Zagadka” Małgorzaty Bulandy w Muzeum Śląskim

Read More →