Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

List, jak z Elżbietą Witek komuna przejmuje KGHM

Przez   /   17/03/2023  /   11 Comments

Do najważniejszych osób w państwie – m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i kilku innych polityków Zjednoczonej Prawicy – został rozesłany anonimowy list opisujący, jak za sprawą związkowca z Solidarności i marszałek Sejmu Elżbiety Witek w KGHM panoszy się rodzinno-towarzysko-biznesowy układ osób powiązanych „z PO, SLD a nawet PZPR”. Według autorów listu, korupcja wykracza już poza ramy spółki i sięga Sądu Rejonowego w Lubinie.

List jest przede wszystkim kolejnym potwierdzeniem potężnego tąpnięcia w łonie miedziowej Solidarności i tarć między różnymi frakcjami Zjednoczonej Prawicy rywalizującymi o wpływy w KGHM Polska Miedź. Konflikt ujawnił się już podczas ubiegłorocznej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Hotelu Qubus w Legnicy. Podczas gdy Bogdan Nuciński jako jeden z liderów Solidarności w sali konferencyjnej ściskał dłoń prezesa PiS i dziękował mu za opiekę nad KGHM, jego związkowy kolega Józef Czyczerski z grupą górników protestował na zewnątrz przeciwko zawłaszczaniu firmy przez Elżbietę Witek i Jacka Sasina. Po interwencji posła PiS Krzysztofa Kubowa, szefa gabinetu politycznego premiera, Czyczerski z kolegami usunął się dyskretnie sprzed oczu dziennikarzy, ale – jak się okazuje – problem nie zniknął.

Szambo wybiło

Pod obszernym, ośmiostronicowym anonimem zatytułowanym „List otwarty. Jak Zagłębie Miedziowe wraca do czerwonych korzeni” podpisali się – nie podając nazwisk – „działacze NSZZ Solidarność KGHM Polska Miedź S.A. Oddział ZG Lubin”. „Prosimy o zainteresowanie się sytuacją w KGHM PM S.A., które od kilku miesięcy jest systemowo niszczone przez ludzi powiązanych ze starymi służbami, PO, SLD i PZPR” - piszą. „Szykanuje się ludzi, którzy zajmowali się zarządzaniem firmą, a promuje się ludzi słabych, ale wiernych, którzy niejednokrotnie odchodzili w niesławie. Będąc uwikłanym w podejrzane związki biznesowe, doili firmę w sposób bezwstydny, ale i bezwzględny”.

Pierwszym negatywnym bohaterem listu związkowców jest… przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Solidarności w Zakładach Górniczych Lubin Bogdan Nuciński – legenda antykomunistycznej opozycji, której anonimowi „działacze” przypisują rolę architekta kadrowego przewrotu, jaki dokonuje się od ubiegłego roku w KGHM Polska Miedź S.A. Anonim zawiera sugestię, że chcąc tuszować nieprawidłowości w swoim otoczeniu wywiera wpływ na marszałek Sejmu Elżbietę Witek, która wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem usuwa ze spółki ludzi, mogących być dla przewodniczącego zagrożeniem. „Zatrważający jest fakt, że Elżbieta Witek, mając wyższe wykształcenie i pełniąc funkcję Marszałek Sejmu (formalnie druga osoba w państwie) dała się owinąć wokół palca Bogdanowi Nucińskiemu, emerytowi po zawodówce” – czytamy w liście.

W tym miejscu warto zauważyć, że wśród adresatów anonimu są np. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów czy poseł Adam Bielan z Partii Republikańskiej, ale nie ma marszałek Sejmu Elżbiety Witek („formalnie drugiej osoby w państwie”).

Pożar w kopalni

Autorzy anonimu opisują politykom prawicy historie, w które trudno uwierzyć; na przykład celowe wywołanie pożaru pod ziemią w ZG Lubin w celu pozbycia się niewygodnych osób z kopalni albo tuszowanie kradzieży na wielką skalę. Twierdzą, że ludzie z Centrali KGHM, którzy mogliby coś na ten temat wiedzieć, stracili pracę wraz z odwołanym w październiku ub.r. prezesem Marcinem Chludzińskim.

Porządki kadrowe, którym sprzeciwiają się autorzy listu, zaczęły się w marcu 2022 r. od powołania Marka Świdra na stanowisko wiceprezesa KGHM do spraw produkcji. „Działacze” zarzucają mu m.in. zwalnianie pracowników i zastraszanie związkowców. Obarczają go również odpowiedzialnością za zatrucie Odry zasoloną wodą z kopalni. Twierdzą, że wykorzystuje brak doświadczenia nowego prezesa KGHM Tomasza Zdzikota w zarządzaniu spółką wydobywczą, aby nim manipulować.

„Odsuwani są ludzie z poważnym dorobkiem zawodowym i naukowym” – piszą autorzy listu. Twierdzą, że na zwolnione stołki wskakują ludzie rodzinnie i towarzysko powiązani z nowym układem. W tym kontekście pada kilkanaście nazwisk. „O samej Kopalni ZG Lubin, gdzie splatają się biznesy rodzin starych komunistów i bezideowych liberałów można by kilka książek napisać, ale istotą tej kopalni jest to, co mówił pewien emeryt górniczy, cyt.: „w tej kopalni na stanowiska się nie awansuje, tylko dziedziczy”.

W ochronie układu okradającego kopalnię działa rzekomo Sąd Rejonowy w Lubinie, obsadzony częściowo – jak czytamy w anonimie – albo „czerwonymi sędziami”, albo pracownikami mającymi rodzinne i towarzyskie powiązania z szychami z ZG Lubin.

Komuniści i złodzieje

„Ludzie są cierpliwi do pewnego czasu. Na dziś wymusza się pracę w ustawowo wolne od pracy dni, nęka się za chorobowe, rozkazuje się nie zgłaszać wypadków w pracy, znowu niszczy się każdego, kto ma swoje zdanie a wszystko po to, by ukryć swoją niekompetencję i przerzucić winy na innych” – głoszą „działacze”. „Powrócili do głosu komuniści (z emerytur) i złodzieje (wracają mimo, że sprawy w sądach kolejnej instancji trwają). Towarzysze z PO i SLD szykują się do przejęcia władzy jeszcze przed wyborami. (…) Za PiS ludzie zaczynają być traktowani jak chłopi pańszczyźniani, więc co to za różnica, że nie rządzą liberałowie lub komuniści w Warszawie skoro w zagłębiu miedziowym mają się równie dobrze jak w latach 2007-2015”.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI, ZRZUT EKRANU TVP INFO

    Drukuj       Email

11 komentarze

 1. Zgl pisze:

  Szanowny Panie Redaktorze chyba wypada sprawadzić zgodnie ze sztuka swojego zawodu czy to jest list czy setny anonimowy śmieciowy donos z którego każdy się już śmieje. Ciekawe kto go napisał Pan z lewej czy z Prawej strony?

 2. Xdxd pisze:

  Dobrze wiedzieć, że Odra płynie pod prąd. W końcu jakaś niesamowita dawka wiedzy

 3. Dorota pisze:

  Jeżeli to wszystko jest prawdą to Witek trafia na 25 lat do więzienia.

 4. Ex kghm pisze:

  Cała dzisiejsza Solidarność to tylko zbieranina oportunistow i nierobow którzy marzą o zostaniu politykami a są na to za głupi. Dlatego pięknie ogląda się takie pożary w burdelu. A będzie ich więcej.

 5. legniczanin pisze:

  Pewnie masz na myśli książki z oficyny wydawniczej Soros & POspólstwo!
  Niezależne prawodawstwo, sądownictwo i waluta to gwarancja suwerenności państwa…. Hiszpania, Włochy i Grecja mają takie problemy, bo ich obligacje skarbowe w Euro nie są konkurencyjne wobec obligacji innych krajów posługujących się tą walutą…

 6. dzidek23 pisze:

  No tak parskalem ze az ekran oplulem, wez przestan ogladac YT i zabierz sie za czytanie ksiazek.

  UK zyskalo inny kolor paszportow i cala mase problemow. Ta twoja “wolnosc” to propaganda jaka karmili Anglikow przed referendum. Dosc argumentow bo i tak zdania nie zmienisz

 7. Legniczanin pisze:

  Tak UK zyskało wychodząc z UE niezależność od poronionego prawa, w którym rak to ryba, marchewka to owoc a przedmiotem zainteresowania niezliczonych rzesz urzędasów jest promień skrętu banana.

  Monarchia biurokratyczna UE odbiera niezależność krajom członkowskim a kurs najbardziej zadłużonej waluty świata jakim jest euro ustala przy herbatce na przeczyszczenie kilka stetryczałych dziadów w Bazylei…

  Nie wspominając o odzyskaniu niezależności fiskalnej i ochronie rynku!

 8. dzidek23 pisze:

  Legniczanin, wez ty sie chlopie ogarnij! “UK wychodząc z UE tylko zyskało” – nikt nie wie co ale zyskalo, napewno..

 9. Legniczanin pisze:

  Koniec również z immunitetami oraz wprowadzenie kadencyjności i wyboru przez obywateli sędziów tak jak stanowiła Konstytucja 3 maja. Wyłącznie sądy reprezentujące interes obywateli, którzy wybierają sędziów będą sprawiedliwe i wolne od wpływu polityków!

 10. Legniczanin pisze:

  należy odciąć wszystkich dotychczasowych politykierów od parlamentu wprowadzając JOW-y i zrywając z regułą proporcjonalności. Sejm rozdrobniony politycznie ale w sposób transparentny reprezentujący wyborców to jedyna droga dla poprawy Rzeczypospolitej.

  Koniec z unijnym służalstwem i kosmopolitycznymi sprzedawczykami. UK wychodząc z UE tylko zyskało…. Krótkowzroczność i serwilizm wobec Putima Francji i Niemiec doprowadził do wojny na Ukrainie tak jak wcześniej pakt Ribbentrop- Mołotow…

 11. Mieszkaniec pisze:

  PiS.PO.Czerwone sądy sprawiedliwe w zaleznośći kto rządzi.Wirth,Zdzikot ,Tusk,Kaczynski.Panie redaktorze gdzie jest różnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-248601

Policjanci zatrzymali samochodowych złodziei

Read More →