Sebastian Kacperski – dawniej tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Legnica dziś związany z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca Kyczera – został przyjęty w skład Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. CIOFF to prestiżowa organizacja działająca pod egidą UNESCO w 133 krajach świata i patronująca ok. 330 międzynarodowym festiwalom folklorystycznym.
- Jako legniczanie mamy powody do dumy – prężnie działający ruch folklorystyczny, szereg wydarzeń mających na celu popularyzacje sztuki ludowej, jeden z największych w europie międzynarodowych festiwali folklorystycznych – uważa Sebastian Kacperski.
Z legnickim środowiskiem folklorystycznym jest związany od 15 lat. Zaczynał w Zespole Pieśni i Tańca Legnica, z którego przeszedł do lemkowskiej Kyczery, gdzie pomaga Jerzemu Starzyńskiemu organizować festiwal Świat pod Kyczerą – gigantyczne, wielotygodniowe święto folkloru wędrujące po Dolnym Śląsku i Małopolsce. Do Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Sebastiana Kacperskiego rekomendowały Legnickie Centrum Kultury i Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera. Kandydatura legniczanina została zaakceptowana przez prezydium, dzięki czemu dołączył do grona 150 członków zwyczajnych stowarzysznia. Będzie miał wpływ na decyzje CIOFF dotyczące Polski.
- Decyzja Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF stanowi dla mnie wielkie wyróżnienie i poczucie ogromnego zobowiązania - mówi Sebastian Kacperski. - Pragnę kontynuować prace na rzecz polskiej kultury ludowej, na rzecz naszych lokalnych twórców. Jako legniczanie mamy powody do dumy i warto w Warszawie o tym mówić - Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera laureat wielu prestiżowych nagród w tym tej szczególnej nagrody im. Oskara Kolberga, czy jeden z największych w europie festiwali folklorystycznych Świat pod Kyczerą… To nasze rodzime produkty. Mam głowę pełnych pomysłów, jestem otwarty na współpracę z każdym dla kogo nasza kultura ludowa, w każdej postaci – znajduje szczególne miejsce.
CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels czyli Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Dziś ma woje przedstawicielstwa na wszystkich kontynentach. Sekcja Polska CIOFF, działaja jako stowarzyszenie. Od początku istnienia organizacji odgrywa w niej bardzo aktywną rolę. Pomaga w organizowaniu wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych ekspertów, wydawnictw, informacji. Wybiera i rekomenduje zespoły do udziału w międzynarodowych festiwalach CIOFF. Służy pomocą merytoryczną przy opracowywaniu programów zespołów i ich prezentacji scenicznej. Inicjuje i współorganizuje różnego rodzaju imprezy mające na celu popularyzację folkloru i twórczości ludowej.
FOT. SEBASTIAN KACPERSKI