WMD MCD
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legniczanin w prestiżowej folklorystycznej organizacji

Przez   /   04/09/2020  /   No Comments

Sebastian Kacperski – dawniej tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Legnica dziś związany z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca Kyczera – został przyjęty w skład Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. CIOFF to prestiżowa organizacja działająca pod egidą UNESCO w 133 krajach świata i patronująca ok. 330 międzynarodowym festiwalom folklorystycznym. 

- Jako legniczanie mamy powody do dumy – prężnie działający ruch folklorystyczny, szereg wydarzeń mających na celu popularyzacje sztuki ludowej, jeden z największych w europie międzynarodowych festiwali folklorystycznych – uważa Sebastian Kacperski.

Z legnickim środowiskiem folklorystycznym jest związany od 15 lat. Zaczynał w Zespole Pieśni i Tańca Legnica, z którego przeszedł do lemkowskiej Kyczery, gdzie pomaga Jerzemu Starzyńskiemu organizować festiwal Świat pod Kyczerą – gigantyczne, wielotygodniowe święto folkloru wędrujące po Dolnym Śląsku i Małopolsce. Do Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Sebastiana Kacperskiego rekomendowały Legnickie Centrum Kultury i Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera. Kandydatura legniczanina została zaakceptowana przez prezydium, dzięki czemu dołączył do grona 150 członków zwyczajnych stowarzysznia. Będzie miał wpływ na decyzje CIOFF dotyczące Polski.

- Decyzja Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF stanowi dla mnie wielkie wyróżnienie i poczucie ogromnego zobowiązania  - mówi Sebastian Kacperski. - Pragnę kontynuować prace na rzecz polskiej kultury ludowej, na rzecz naszych lokalnych twórców. Jako legniczanie mamy powody do dumy i warto w Warszawie o tym mówić - Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera laureat wielu prestiżowych nagród w tym tej szczególnej nagrody im. Oskara Kolberga, czy jeden z największych w europie festiwali folklorystycznych Świat pod Kyczerą… To nasze rodzime produkty. Mam głowę pełnych pomysłów, jestem otwarty na współpracę z każdym dla kogo nasza kultura ludowa, w każdej postaci – znajduje szczególne miejsce.

CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels czyli Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Dziś ma woje przedstawicielstwa na wszystkich kontynentach.  Sekcja Polska CIOFF, działaja jako stowarzyszenie. Od początku istnienia organizacji odgrywa w niej bardzo aktywną rolę. Pomaga w organizowaniu wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych ekspertów, wydawnictw, informacji. Wybiera i rekomenduje zespoły do udziału w międzynarodowych festiwalach CIOFF. Służy pomocą merytoryczną przy opracowywaniu programów zespołów i ich prezentacji scenicznej. Inicjuje i współorganizuje różnego rodzaju imprezy mające na celu popularyzację folkloru i twórczości ludowej.

FOT. SEBASTIAN KACPERSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

123051426_3783807355015077_3388828012680914569_o

Paraliż legnickiego pogotowia. Wojewoda nie wie, co się stało

Read More →