schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Legniczanie z szansą na Fryderyka za album roku!

Przez   /   23/03/2023  /   No Comments

“Inspektor Ogórek. Czas na zdrowie”, płyta legnickiego Centrum Uśmiechu, została nominowana do Fryderyków 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca. Dorośli nie zdają sobie sprawy z popularności tych piosenek. Klipy Centrum Uśmiechu mają już łącznie ponad 233 miliony wyświetleń w serwisie YouTube.pl.

“A dlaczego gruszka/ chce być chuda/ jak pietruszka?” – śpiewają dzieci w każdym przedszkolu w Polsce. Furorę, poza “Gruszką” zrobiły też, na przykład, ”Światła drogowe” i “Olimpiada w Jarzynowie”. Sławomir Szudrowicz mówi, że przepis na hit dla dzieci opracował już 21 lat temu, gdy zakładał Centrum Uśmiechu.

- Mam wykształcenie pedagogiczne, pracowałem też jako nauczyciel muzyki. Już wtedy zauważyłem wady większości piosenek w śpiewnikach dla dzieci – mówi Sławomir Szudrowicz. – Raził mnie infantylizm tej twórczości. Mój przepis na przebój dla dzieci jest prosty: linia melodyczna, aranżacja jak dla dorosłych plus odpowiedni, dostosowany do rozwoju tekst. Przy pierwszych dwóch płytach sięgaliśmy po wiersze klasyków Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Teksty na osiem pozostałych napisał Jerzy Delwo.

Nominowana płyta zawiera między innymi największe przeboje Centrum Uśmiechu.

- Gramy je na wszystkich koncertach, czy to Legnica, czy Białystok. 70 procent populacji dzieci w Polsce zna je i śpiewa z nami – mówi Sławomir Szudrowicz.

Hity zostały poprzeplatane nowymi piosenkami. Całość spaja postać Inspektora Ogórka, czyli edukatora promującego zdrowy tryb życia, jedzenie owoców i warzyw.

Link do teledysku “Inspektor Ogórek”: https://www.youtube.com/watch?v=pt3uw2D91zk

Album legniczan znalazł się w piątce płyt nominowanych do Fryderyka za muzykę dziecięcą, obok np. “The best of Studio Filmów Rysunkowych” z kompozycjami Krzysztofa Komedy, Waldemara Kazanieckiego, Jana Kanty Pawluśkiewicza i innych twórców do popularnych animacji takich jak “Reksio” czy “Bolek i Lolek”.

To ogromne wyróżnienie.

- Nagrywaliśmy płytę w trudnym okresie, na przełomie 2021 i 2022 roku – opowiada Sławomir Szudrowicz. – Choć to końcówka pandemii i czas wychodzenia z niej, album jest radosny, pełen pozytywnej energii. Może to zwróciło uwagę jurorów.

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, podczas której zostanie ogłoszony zdobywca Fryderyka, odbędzie się 22 kwietnia 2023 r w Arena Gliwice.

Od momentu powstania przez Centrum Uśmiechu przewinęło się mnóstwo fantastycznych muzyków. Mało kto wie, że w nagraniach pierwszych piosenek brała udział sekcja dęta legendarnej formacji Maleo Reggae Rockers. Obecnie trzon zespołu od strony kopozytorsko-autorskiej tworzą Sławomir Szudrowicz, autor muzyki i aranżacji, oraz Jerzy Delwo piszący teksty i odpowiedzialny za ostatnie producenckie szlify.  Prócz nich w nagraniach i koncertach biorą udział wokalistki Joanna Szudrowicz i Paulina Szudrowicz. od bardzo dawna z grupą związana jest Michalina Maruniak, kojarzona ostatnio raczej z formacją Kminek. Skład Centrum Uśmiechu uzupełniają Justyna Guzdek, Roman Matecha i Adam Rorat.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Dni Złotoryi. Tak się bawili wczoraj mieszkańcy i goście

Read More →