Jasminowa2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legniczanie w Senacie o świętowaniu niedzieli

Przez   /   30/01/2013  /   1 Comment

We wtorek, 29 stycznia w Senacie RP odbyła się konferencja pt. ?Świętowanie niedzieli kluczem chrześcijańskiej tożsamości”. Zorganizowała ją senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z inicjatywy Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli działającego w diecezji legnickiej oraz senator Doroty Czudowskiej.

Wykład wprowadzający pt. ?Dlaczego mamy świętować?? wygłosił ks. Bogusław Drożdż, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, sekretarz Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli.

Z kolei na temat idei i działalności Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli mówił kolejny prelegent ? ks. Bogusław Wolański, koordynator Ruchu. Podkreślił, że ?jest wiele krajów, w których niedziela jest wolna i kraje te rozwijają się, stać je na wolną niedzielę. Tam, gdzie inwestuje się w człowieka i stawia się na człowieka, to jest najbardziej opłacalny biznes na świecie. Dziś coraz częściej wykorzystuje się człowieka, każe mu się pracować w niedzielę, nie pozwala mu się świętować w niedzielę. Taki świat i taki człowiek marnieje. Im więcej będzie takich ludzi, tym bardziej marny będzie kraj i gospodarka?. Ksiądz Wolański podkreślił, że głównym celem działalności Ruchu jest nie tyle dążenie do zamykania sklepów i centrów handlowych, ile bardziej dążenie do przekonania ludzi, że niedzielę należy świętować, że dzień Pański należy uszanować.

Kolejny wykład pt. ?Laickość świętowania? Co dalej dla rodziny i społeczeństwa?? wygłosiła mgr Stanisława Repa, była marszałek byłego województwa legnickiego. Zaznaczyła, że świętowanie od wieków związane było z niedzielą, umożliwiało także nawiązywanie relacji z Bogiem. Świętowanie to także rozwój relacji międzypokoleniowych, między rodzicami i dziećmi.

Na konferencji o świętowaniu niedzieli nie mogło zabraknąć omówienia Listu apostolskiego ?Dies Domini?. Przedstawieniem go, jako propozycji bł. Jana Pawła II zajął się Stanisław Potycz, przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy ?90 w Legnicy.

Natomiast o harmonii świętowania i pracy w porządku społecznym mówił Bogdan Orłowski, przewodniczący Regionu NSZZ ?Solidarność? Zagłębie Miedziowe. – ?Niedziela ma być wolna? ? apelował do zgromadzanych. Podkreślił, że na zakupy mamy cały tydzień, od poniedziałku do soboty.

 Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli powstał w diecezji legnickiej 11 marca 2011 r. Tworzą go osoby świeckie i duchowni, przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w promowanie wartości chrześcijańskich i katolickie nauki społecznej. Jego celem jest budzenie świadomości i utrwalanie w kulturze życia świętości, której źródłem jest Bóg.

 

źródło: diecezja.legnica.pl

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2746 dni temu dnia 30/01/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 30, 2013 @ 11:06 am
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. W mojej rodzinie niedziela zawsze była świętem. Nikt w tym dniu nie pracował, nigdy nie chodziliśmy do zakupy, obiad zawsze jedliśmy przy stole w gronie najbliższych. Mój mąż pochodzi z innej rodziny, ale uszanował moje zdanie. I zrezygnował z pracy w niedzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kropiwnicki-1024x898

Kropiwnicki w zespole ds nieprawidłowości wyborczych

Read More →