Akademia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnickie policjantki jeżdżą z odblaskami do dzieci

Przez   /   20/12/2016  /   No Comments

Policjanci z drogówki wręczają odblaski na terenie powiatu legnickiego. Piesi i rowerzyści, którzy nie korzystają z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jak i również dzieci ze szkół i przedszkoli otrzymują od policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy opaski i kamizelki odblaskowe ufundowane przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja bądź widoczny z odblaskami potrwa do 31 marca i ma zachęcać oraz przypominać w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy przeprowadziły spotkania w Szkole Podstawowej nr 9 w Legnicy oraz w Szkole Podstawowej w Kościelcu. W prelekcji uczestniczyły dzieci, którym policjantki wyświetliły film i omówiły zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Ze względu na zbliżające się święta sierż. sztab. Jagoda Ekiert i sierż. Iwona Danielewicz przestrzegały przed zagrożeniami jakie niosą za sobą rozmowy z nieznanymi osobami w przez internet oraz co zrobić w sytuacji kiedy się zgubimy. Zaprezentowano i wręczono opaski i kamizelki odblaskowe, pokazując gdzie i w jaki sposób można je zakładać, aby zminimalizować zagrożenie.

Na koniec spotkania policjantki pokazały dzieciom wyposażenie funkcjonariusza, którym na co dzień się posługuje – kajdanki, broń, pałka. Dzieci miały możliwość założenia kajdanek. Zainteresowanie było bardzo duże, dzieci zadawały mnóstwo pytań, ale także wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa.

Jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na drodze nikomu nie trzeba tłumaczyć. Policjanci w tym zakresie edukują najmłodszych przez cały rok. Elementy odblaskowe są bardzo ważne. Dziecko widoczne na drodze – to dziecko bezpieczne. Zdarza się, że wśród natłoku codziennych spraw rodzice zapominają o tym, żeby wyposażyć swoje pociechy w elementy odblaskowe. Dlatego w minionym tygodniu również rozdano 200 elementów odblaskowych.

Pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10 % szans na przeżycie. Dlatego policjanci z legnickiej drogówki przeprowadzają prelekcję w przedszkolach i szkołach, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci dbania o swoje bezpieczeństwo. Również stróże prawa jeżeli, po zmroku zauważą osobę, która porusza się bez elementów odblaskowych wręczają opaski odblaskowe i rozmawiają o skutkach, jakie niesie za sobą nie używanie elementów odblaskowych. Kierowca może dostrzec osobę, która używa element odblaskowy z odległości około 150 metrów, bez elementów odblaskowych jeżeli pieszy jest ubrany na ciemno kierujący pojazdem zauważy go z odległości około 20 metrów. Ten czas pozwala na prawidłową reakcję u kierowcy.

Legnicka drogówka od września ujawniła i rozdała 150 opasek odblaskowych, w których piesi i rowerzyści poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Dla dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu legnickiego rozdano już ponad 1000 odblasków.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

sierż. szt. Jagoda Ekiert/WRD KMP Legnica

 

FOT. POLICJA LEGNICA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1264 dni temu dnia 20/12/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 20, 2016 @ 1:57 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

corona-5066342_1280

50. raport koronawirusowy dla subregionu legnickiego

Read More →