AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

27 grudnia legniccy radni będą głosować nad budżetem

Przez   /   20/12/2016  /   No Comments

Poświęcona zagadnieniom grudniowej sesji Rady Miejskiej konferencja prasowa prezydenta Legnicy odbyła się (20 grudnia) w sali obrad rady, gdzie dobiegają końca prace związane z modernizacją elektronicznego systemu głosowania, nagłośnienia i wizualizacji.

Kluczową uchwałą, która stanie na sesji 27 grudnia, będzie budżet miasta na rok 2017. Zajmujące się tym dokumentem komisje Rady Miejskiej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa wydały o nim opinie pozytywne. Prezydent Tadeusz Krzakowski podkreślił, że po raz pierwszy w historii miasta wartość budżetu po stronie wydatków przekroczy kwotę pół miliarda złotych. – To plan prorozwojowy, pozwalający na realizację zadań własnych gminy, gwarantujący stabilną i bezpieczną politykę finansową, pozwalający na realizację wielu inwestycji, podnoszących poziom życia w mieście – mówił prezydent. – W przyszłym roku uczynimy wszystko, by także z funduszy unijnych pozyskać kilkadziesiąt mln zł, głównie na ważne dla mieszkańców inwestycje infrastrukturalne.

Prezydencki projekt budżetu na 2017 rok zakłada dochody miasta w wysokości 487.743.000 zł. Największy udział w tej kwocie (ponad 57 proc.) mają własne dochody miasta. Po stronie wydatków zaplanowanych jest 507.523.000 zł. Najwięcej pieniędzy przeznacza się na oświatę i wychowanie (ponad 182 mln zł, czyli ok. 36 proc. całości). Drugie miejsce na liście wydatków zajmują pomoc społeczna (ponad 42 mln zł) oraz wydatki w sferze rodzin (ponad 89 mln), a trzecie – transport i łączność – ponad 51 mln zł.

W budżecie zapewniono środki na realizację bardzo wielu (95) zadań inwestycyjnych. Ich wartość wyniesie 45.228.000 zł. Ponad 54 proc. tej kwoty jest przeznaczone na inwestycje drogowe.

Zaliczają się do nich m.in.: budowa Zbiorczej Drogi Południowej, przebudowa ul. Jaworzyńskiej, mostu na Czarnej Wodzie w ciągu ul. Leszczyńskiej, przebudowa zatok autobusowych wraz z wymianą nawierzchni jezdni w ciągu al. Piłsudskiego i ul. Sikorskiego, uzbrojenie i budowa dróg w rejonie ulicy Jaworzyńskiej oraz obwodnicy południowo – zachodniej dla terenów produkcyjno–usługowych, budowa drogi dojazdowej wraz z parkingiem przy Szkole Podstawowej nr 7, budowa układu komunikacyjnego dla obszaru aktywizacji gospodarczej i społecznej między ul. Wrocławską – Zieloną i ul. Jordana – Orła Białego i przebudowa ulicy Wrocławskiej od placu Sybiraków do ulicy Nadbrzeżnej.

Zaplanowane są też zmiany budżetu na rok bieżący. Na wniosek prezydenta wzrośnie rezerwa części subwencji oświatowej o ponad 661 tys. zł i części subwencji ogólnej o blisko 890 tys. zł. Wzrosną wydatki na cele remontowe ZGM o 300 tys. zł, dla Muzeum Miedzi – o 175 tys. i dla Domu dziecka przy ul Wandy, z których część to darowizny z Wuppertalu i firmy EuCo (ponad 5 tys. zł), a blisko 44 tys. pochodzą z budżetu.

Prezydent zaproponuje też radzie przyjęcie uchwał umożliwiających świadczenie usług komunikacji zbiorowej przez MPK na terenie gmin Kunice i Prochowice. Wcześniej MPK świadczyło już takie usługi dla mieszkańców gminy Miłkowice.

Wspomniany na wstępie nowy system elektroniczny w sali obrad Rady Miejskiej składa się m.in. z: podsystemów obliczania głosów z użyciem kart identyfikujących, multimedialnego, nagłośnienia, inteligentnego monitoringu transmitującego obrazy z sali na wybrane monitory. W najbliższym czasie odbędą się szkolenia dla jego użytkowników i odbiory techniczne.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1163 dni temu dnia 20/12/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 20, 2016 @ 3:31 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

doctor-563429_1920

Lubin. Pacjentka przychodni z podejrzeniem koronawirusa

Read More →