AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicki adwokat dostał zakaz wykonywania zawodu

Przez   /   17/01/2017  /   25 Comments

Adwokat Zbigniew K. przyjął zlecenie od obu stron konfliktu. Za naruszenie etyki adwokackiej  został ukarany przez sądy dyscyplinarne rocznym zakazem wykonywania zawodu i 5-letnim zakazem patronatu. Składając wniosek o kasację tego wyroku, obrońca Zbigniewa K. powoływał się m.in…. na niepoczytalność swego klienta. Sąd Najwyższy oddalił jego wniosek.

Sąd Najwyższy wydał postanowienie 13 stycznia. Dzisiaj sprawę opisał portal Kancelaria.lex.pl.

Zaczęło się od domu w Świeradowie Zdroju. Właściciel nieruchomości Jan K. zatrudnił legnickiego adwokata przy jej sprzedaży. Adwokat Zbigniew K deklarował mu pomoc w zbyciu nieruchomości.  Jednocześnie wziął pieniądze od małżeństwa Ł., zainteresowanego kupnem domu. Umowy opiewały m.in. na doradztwo finansowe i przygotowanie kontraktu.

Dopiero po transakcji małżonkowie zorientowali się, że adwokat wystąpił w podwójnej roli. Uważają, że przez jego nieuczciwość zostali poszkodowani na kilkanaście tysięcy złotych. Zgłosili sprawę do samorządu adwokackiego. Zażądali ukarania Zbigniewa K.

Jak pisze Kancelaria.lex.pl, w I instancji Sąd Dyscyplinarny uznał  Zbigniewa K. winnym naruszenia par. 6 zasad etyki adwokackiej, według którego celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta. Legnicki prawnik złamał też paragraf 22 kodeksu, który zabrania wprost zarówno prowadzenia sprawy, jak też udzielenia pomocy prawnej adwokatowi, który wcześniej pomagał stronie przeciwnej w tej samej sprawie. Za konflikt interesów na Zbigniewa K. nałożono karę: pięcioletni zakaz wykonywania zawodu oraz pięcioletni zakaz patronatu.

Wyższy Sąd Dyscyplinarny częściowo utrzymał wyrok: tzn. uznał winę obwinionego, ale skrócił mu zakaz wykonywania zawodu adwokata do roku.

13 stycznia w sprawie legnickiego prawnika wypowiedział się Sąd Najwyższy, do którego adwokat i jego obrońca złożyli wnioski o kasację niekorzystnego dla siebie wyroku.  Obrońca Zbigniewa K. twierdził, że jego klient jest niepoczytalny. Sam Zbigniew K. zwracał uwagę na rzekome uchybienia proceduralne  (postępowanie przed sądami dyscyplinarnymi toczyło się pod jego nieobecność).

Sąd Najwyższy oddalił dwie kasacje uznając je za bezzasadne. Jego zdaniem adwokat utrudniał sądowi dyscyplinarnemu prowadzenie postępowania.  - Samo zachowanie adwokata nie budziło wątpliwości co do jego poczytalności, więc powoływanie biegłych psychiatrów było zbyteczne – cytuje Kancelaria.lex.pl słowa sędziego Andrzeja Ryńskiego.

Zbigniew K. ma więcej problemów. Prokuratura Okręgowa w Legnicy postawiła mu zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym szeregu nieprawidłowości w jego kancelarii prawnej. Poszkodowanych jest ok. 200 klientów legnickiego adwokata z Polski i zagranicy.

Post scriptum: 25 czerwca 2016 roku Wyższy Sąd Dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej zmienił zaskarżone orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 28 stycznia 2016 r. w taki sposób, że uznał obwinionego Zbigniewa K. za winnego zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę zawieszenia w czynnościach zawodowych na okres jednego roku oraz dodatkowo zakaz wykonywania patronatu na czas lat 5. Obwiniony został obarczony kosztami postępowania dyscyplinarnego w wysokości 2 tys. zł.

 

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 1102 dni temu dnia 17/01/2017
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 23, 2019 @ 11:44 am
 • W dziale: wiadomości

25 komentarze

 1. Suknia ślubna Thássy Naves od Ralph & Russo.

 2. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that I
  discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject
  here on your site.

 3. forumsg.pl pisze:

  Super wpis

 4. Lustrator pisze:

  tutaj moze jeszcze poczekamy z amen jak tfurca wytrzezwieje.

 5. Super artykuł

 6. www.58th.pl pisze:

  Super post

 7. szubin.info pisze:

  Super wpis

 8. decent team pisze:

  Hi there to every body, it’s my first visit of this website; this weblog includes amazing and genuinely excellent
  data in support of readers.

 9. Jan pisze:

  Mój adwokat napisał pozew wbrew obowiązującym przepisom, w wyniku czego przegrałem cześć roszczenia, a potem wystąpił z ponownym pozwem naruszając powagę rzeczy osądzonej. Sąd odrzucił pozew i zostałem obciążony kosztami. Brakoróbstwo, niedbalstwo i nierzetelność. Przed sądem dyscyplinarnym kłamał jak najęty, wziął za świadka aplikanta, który na zamówienie skłamał co trzeba. Twierdzili, że nie przekazałem im wszystkich dokumentów do pierwszej sprawy, a w drugiej informowali mnie o ryzyku, co jest wierutnym kłamstwem, bo zapewniali mnie o sukcesie tej sprawy. Dodatkowo brał kasę bez żadnych pokwitowań i odmówił rozliczenia się na koniec, mimo pisemnego wezwania. Sąd dyscyplinarny, a raczej koleżeński, złożony z adwokatów tego samego miasta uniewinnił adwokata partacza. Rzecznik dyscyplinarny wzruszył ramionami i zostałem sam na polu walki jako laik sam mam się odwołać do wyższego sądu. W Polsce łamane są jawnie prawa człowieka.

 10. Marcin pisze:

  chyba wiem o jakiego wąsacza chodzi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mauser

Pod Legnicą składowano bez zezwoleń groźne odpady

Read More →