PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Legnicka PWSZ im. Witelona ma nowego rektora

Przez   /   03/09/2020  /   No Comments

1 września zakończyła się kadencja prof. dr hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego, który był rektorem PWSZ w latach 2007-2020. Zastąpił go na tym stanowisku dr hab. Andrzej Panasiuk, wybrany przez Uczelniane Kolegium Elektorów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy rektorem na kadencję 2020–2024.

- Pan rektor prof. Pisarski  miał bardzo wielki wkład w rozwój uczelni, która jest jedną z najważniejszych placówek edukacyjnych naszego miasta – mówił podczas podsumowania jego kadencji prezydent Tadeusz Krzakowski. – Wielu legniczan i mieszkańców innych miejscowości wybiera PWSZ, by zdobyć tutaj atrakcyjny zawód. Jesteśmy wdzięczni panu profesorowi za przyczynienie się do bardzo dobrej współpracy z miastem.

Sylwetka prof. Ryszarda K. Pisarskiego

Prof. Ryszard Kazimierz Pisarski urodził się w Czechowicach Dziedzicach, w województwie katowickim. W 1976 ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Rolniczej w Lublinie (obecnie  Uniwersytet Przyrodniczy). Od tego roku rozpoczął pracę naukową na tej uczelni. Doktorat bronił w 1982 roku. Dziesięć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1996 roku został profesorem nadzwyczajnym Akademii Rolniczej, a w 1999 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk rolniczych.

Profesor Ryszard K. Pisarski, zajmuje się od wielu lat problematyką żywienia zwierząt i ludzi, a także bromatologią. Jest autorem ponad stu prac badawczych opublikowanych w języku polskim i obcojęzycznych.

W 2007 roku prof. Ryszard K. Pisarski został wybrany na funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, którą sprawuje do 1 września 2020 r.

W trakcie kadencji Rektora Ryszarda K. Pisarskiego zmieniona została struktura organizacyjna PWSZ na typowo akademicką. Zamiast instytutów wprowadzono wydziały i zakłady. Uruchomiono 16 nowych kierunków studiów, w tym pięć kierunków studiów magisterskich: pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne, pielęgniarstwo, finanse i zarządzanie w przedsiębiorstwie oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Uruchomiono także trzy kierunki jednolitych studiów magisterskich – fizjoterapię, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną oraz prawo.

Rektor Ryszard K. Pisarski miał znaczący wkład w uruchomienie domu studenta PWSZ  oraz Ośrodka Projektów i Edukacji, który dysponuje nie tylko nowoczesnymi laboratoriami, ale także mieści Centrum Socjoterapii dla dzieci i młodzieży. Był też zwolennikiem budowy farmy fotowoltaicznej o mocy jednego MW, która nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie uczelni na energię elektryczną, ale umożliwia także kształcenie praktyczne studentów, w zakresie odnawialnych źródeł energii. W czasie jego kadencji powstało Centrum Symulacji Medycznych, służące kształceniu studentów wydziału nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej w warunkach najbliższych rzeczywistości. Dzięki staraniom rektora uczelnia współpracuje z licznymi zakładami pracy i instytucjami Legnicy i Dolnego Śląska.

Profesor Ryszard K. Pisarski m.in. posiada tytuł honorowy Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Laur Akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. W 2019 roku Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Drohobyczu im. Iwana Franki nadał profesorowi Pisarskiemu tytuł Doctora Honoris Causa.

Sylwetka dr hab. Andrzeja Panasiuka

Doktor habilitowany Andrzej Panasiuk specjalizuje się w naukach prawnych, jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2007–2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury ds. legislacji i telekomunikacji, pełnił również funkcję wiceprezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Obecnie jest wykładowcą akademickim na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Andrzej Panasiuk ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim w 1993 roku, a rok później wydział prawa na tej uczelni. W 1997 roku obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, zostając doktorem nauk prawnych. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Pracował m.in. w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Urzędzie Zamówień Publicznych (wiceprezes), kancelarii prezesa Rady Ministrów i Najwyższej Izbie Kontroli.

W dorobku naukowym ma wiele publikacji książkowych i artykułów z zakresu prawa gospodarczego i administracyjnego.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 713 dni temu dnia 03/09/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 3, 2020 @ 10:18 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kowalczyk_t_2

Czy Odra umarła? Co sądzi naukowiec z UPWr

Read More →