W minionym tygodniu zostały złożone przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego trzy wnioski o dofinansowanie ważnych dla miasta inwestycji z Programu Polski Ład.
Wnioski dotyczą budowy Zbiorczej Drogi Południowej od al. Rzeczypospolitej do ul. Sikorskiego, zagospodarowania i rewitalizacji Placu Słowiańskiego wraz z budową pomnika Henryka Pobożnego oraz przebudowy ul. Pocztowej i Piastowskiej.
Budowa kolejnego odcinka ZDP to inwestycja priorytetowa dla rozwoju miasta i jego układu komunikacyjnego. Obejmuje ona odcinek od al. Rzeczypospolitej do Sikorskiego oraz od ul Radosnej do al. Piłsudskiego i od ul. Radosnej do ul. Myrka– razem ok. 4,5 km wraz z budową 5 rond, wiaduktu nad linią kolejową i obiektów inżynierskich. Budowę chodników, ścieżek rowerowych, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, trzech zbiorników retencyjnych i sieci wodociągowych. Zadanie to realizowane będzie z poszanowaniem środowiska oraz ze szczególną troską o zagrożenia wynikające ze zmian klimatu.
Plac Słowiański jest jednym z najważniejszych miejsc w Legnicy. Jego rewitalizacja i zagospodarowanie wraz z rozbudową ulic przyległych obejmie 25 tys. m kw., w tym skrzyżowania, budowę ronda, przebudowę dwóch przystanków, czy też miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji powstanie węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej i międzygminnej. Zbudowane zostaną ścieżki rowerowe, zmodernizowane nawierzchnie ciągów pieszych, przebudowane przejście podziemne wraz z budową wind, a także nowe oświetlenie, mała architektura, zieleń i monitoring.
Z kolei przebudowa ul. Pocztowej i Piastowskiej to także istotna dla miasta inwestycja drogowa. Obejmie ona przebudowę skrzyżowań i jezdni, budowę ścieżki rowerowej, ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę chodników, zatok autobusowych i sygnalizacji świetlnej, oświetlenia oraz rozbudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę urządzeń infrastruktury technicznej, w tym ITS, uporządkowanie zieleni.
Zgodnie z wymogami Programu, wszystkie wyżej wymienione inwestycje są kompleksowe i wielowymiarowe. Oprócz rozwiązań typowo drogowych uwzględniają elementy istotne dla ochrony środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu. Uwzględniają też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwój infrastruktury teletechnicznej. Wprost wpisują się także w przeciwdziałanie COVID-19 i zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych tej choroby, co jest głównym celem Funduszu. Dzięki ich realizacji zwiększy się mobilność mieszkańców, m.in. poprzez lepsze skomunikowanie stref mieszkalnej, administracyjnej i gospodarczej. Znaczącej poprawie ulegną dojazdy do pracy, szkół i urzędów. Uwolnione zostaną nowe tereny inwestycyjne, a już istniejące obszary aktywności gospodarczej zyskają nowe połączenia. Zwiększy się dostępność usług publicznych oraz uregulowana zostanie gospodarka wodno-ściekowa w centrum miasta. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszych to także kluczowe uwarunkowanie wybranych zadań inwestycyjnych.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego inwestycji. Wszystkie inwestycje Legnicy zostały zgłoszone priorytetu pierwszego ale poprzez swój kompleksowy charakter realizować będą także elementy priorytetów pozostałych.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY
a pieniazki na polski lad nie pochodza z funduszy unijnych fu be bez honoru
ciekawe czy pani witek przyzna bo jak legniczanie nie glosuja na Pis to ni ch..a.A Jawor ile dostanie tam pani marszalek pewnie wie kto glosuje prawidlowo i ma honor